В началото на 2022 година се очаква да започне ваксинирането на деца над 5-годишна възраст срещу COVID-19, твърди представителят на България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов.
"Близо сме до този момент от развитието на ваксините", коментира фармацевтът.
Той обяснява, че вече излязоха положителни данни и резултати за ваксината на Pfizer от от клинични изпитвания при деца от 5 до 11 години. При тях ще се прилага една трета от поставяната доза за възрастните. При възрастните се прилага 0,3 микролитра, а при децата количеството ще бъде 0,1 микролитра, обясни още представителят ни в евроагенцията по лекарствата.
От Pfizer обаче първо трябва да подадат заявление за разширяване на употребата на ваксината и при тази възрастова група - децата.
"Предполагам, че реално приложението ще стане факт в началото на 2022 година", казва проф. Гетов пред "Монитор".
Той уточнява, че самото разрешаване и даването на положително становище от Европейската агенция отнема технологично време. Трябва и лекарите да бъдат запознати, трябва да се преведат всички документи, да има стандартен подход, да се изработи информирано съгласие.
"Всичко това отнема време, но мисля, че през първото тримесечие на следващата година ще има ваксина срещу COVID-19 и за по-малките деца", допълва той.
Проф. Гетов обяснява, че за лекарствената евроагенция предстои да разгледа приложението за третата доза. Обсъжда се на кои групи хора да се поставя, в какъв момент след завършването на пълния ваксинационен курс с две дози.
Той пояснява, че в това отношение в различните държави има различен подход. При едни е за трансплантирани, имунокомпрометирани, ХИВ позитивни, при други е за възрастни хора с намалена имунна система, трети препоръчват за онкоболните.
"Към момента категорично не се върви към решение да се прилага третата доза масово за всички", категоричен е проф. Гетов.
Припомняме ви, че България вече реши да прилага трета бустерна доза за лица с намален имунитет, възрастни хора над 65 години, медицински лица и хора, работещи в домове. Препоръката на експертния съвет по имунопрофилактика е тя да се прилага поне 6 месеца след завършване на имунизационния цикъл. Решението е да се прилага като бустерна доза Pfizer, защото тази компания е най-напреднала в изследвания в тази насока.