Скорошно проучване установи, че съединенията, открити в сиренето Camembert, особено миристамид, могат да поддържат когнитивното здраве. Проучване, проведено върху мишки, установи, че този амид на мастна киселина подобрява паметта и мозъчната функция, особено при тези на диета с високо съдържание на мазнини.
Резултатите от проучване, публикувано в списанието Neuroscience Research, показаха, че миристамидът повишава експресията на мозъчен невротрофичен фактор (BDNF), протеин, който е от съществено значение за неврогенезата и синаптичната комуникация. Ферментиралите храни, включително камамбер, отдавна са известни на учените със своите консервиращи свойства, а отскоро и с потенциални ползи за здравето, пише News Medical.
Тези продукти, създадени от ензимното взаимодействие на микроорганизми, генерират съединения, които не присъстват естествено в непреработения продукт. На фона на глобалните опасения относно нарастващите нива на деменция и връзките между заболявания като диабет тип 2 и болестта на Алцхаймер, проучването подчертава значението на диетичните интервенции за насърчаване на здравето на мозъка, каза авторът на изследването Огура Кохей, асистент в катедрата по хранителни науки и биотехнологии във Висшето училище по селско стопанство.
Техниката включваше контролирани експерименти с мъжки мишки, разделени на групи, всяка от които получаваше различно лечение, включително сирене и определени мастни киселини. Техните когнитивни функции бяха оценени с помощта на тестове за разпознаване на обекти и местоположение. Резултатите показват значително подобрение при мишки, хранени с камамбер и тези, на които е даван миристамид.
Тези ползи са зависими от дозата, като миристамидът превъзхожда неговия неамидиран аналог, миристинова киселина, за подобряване на паметта. Допълнителен анализ разкрива ролята на миристамид за повишаване на нивата на BDNF в хипокампуса, област от жизненоважно значение за паметта и ученето. Олеамидът, друг амид на мастна киселина, също демонстрира подобни ползи, демонстрирайки значението на процеса на амидиране за тези когнитивни ефекти.
Предишни проучвания върху хора свързват камамбер с намаляване на нивата на амилоид-бета, което предполага неговия по-широк невропротективен и противовъзпалителен потенциал. Миристамидът, като ключов компонент, предлага обещаващи перспективи за диетични стратегии, насочени към запазване на паметта и невропротекция. Бъдещите изследвания на учените вероятно ще се фокусират върху употребата му в човешкото здраве и механизмите, отговорни за тези ползи.