Учени създадоха революционна карта на мозъка, която показва, че различните видове мозъчни клетки стареят по различен начин.
По време на изследване са анализирани отделни мозъчни клетки на мишки, "млади" двумесечни индивиди са сравнени с "възрастни" 18-месечни. Фокусирайки се върху 16 големи области на мозъка, които съставляват 35% от общия обем на мозъка на мишката, учените са открили различни модели на генетична активност. Докато невронните вериги показват спад в активността на невроните и глиалните клетки, които ги поддържат, имунните и възпалителните гени в мозъчните клетки стават по-активни с възрастта, пише News Medical.
Според д-р Ричард Ходес, директор на Националния институт по стареене, „Стареенето е най-важният рисков фактор за развитието на болестта на Алцхаймер и много други опустошителни мозъчни заболявания. Констатациите предоставят подробна карта на това кои мозъчни клетки може да са най- податливи на ефектите от стареенето".
Трябва да се отбележи, че клетките около третата камера на хипоталамуса показват най-големи промени в генетичната активност. В тези области, които са необходими за регулирането на такива функции на тялото като глад, сън и температура, се наблюдава повишена имунна активност и намаляване на функциите на невронните вериги. Изследователите свързват тези промени с получени по-рано данни за метаболизма и стареенето, подкрепяйки теориите за ефектите на диети като периодично гладуване върху продължителността на живота.
Това ново картографиране на клетъчно ниво може да революционизира подходите към изследването и лечението на мозъчни заболявания, свързани с възрастта. Чрез идентифициране на най-чувствителните към възрастта клетки, изследователите ще могат да разработят терапии, насочени към специфични уязвимости. Тези открития също дават представа за метаболитните и хормоналните промени, свързани със стареенето, и адресират пропуските в нашето разбиране за здравето на човешкия мозък.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Daily Mail