Има ранни признаци, че ваксинираните срещу COVID-19 може да предават варианта Делта лесно като неваксинираните, заявиха учени, работещи за Националната здравна служба на Англия, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Резултатите съответстват на тези от американските Центрове за контрол и профилактика на заболяванията, които миналата седмица предизвикаха притеснения, че ваксинираните хора, заразени с варианта Делта, могат лесно да предават вируса, за разлика от другите варианти.

Силно заразният вариант Делта вече е доминантният коронавирус по света. Доказано беше, че ваксините осигуряват добра защита срещу тежко боледуване и фатален край от Делта варианта, особено с две дози, но има малко данни дали ваксинираните хора все пак предават вируса на други.
"Някои първоначални данни показват, че нивата на вируса у хора, заразени с варианта Делта, са сходни, независимо дали са ваксинирани, или не - зави Националната здравна служба на Англия. - Това може да има значение за това доколко хората разпространяват заразата, независимо дали са ваксинирани, или не. Анализът обаче е ранен и проучвателен и са необходими по-нататъшни целеви изследвания, за да бъде потвърдено дали това е така."

От потвърдените случаи Делта, приети в болница след 19 юли, 55,1 процента са неимунизинирани, а 34,9 процента са получили две дози ваксина срещу COVID-19.
Почти 75 процента от населението във Великобритания вече е напълно ваксинирано, и Националната здравна служба на Англия каза, че с увеличаването им "ще виждаме по-висок относителен процент на ваксинирани хора в болница."
Друг вариант, известен като B.1.621, открит първо в Колумбия, показва признаци да избягва имунната реакция, предизвикана от ваксина или предишно боледуване от COVID-19. Националната здравна служба на Англия го определя като "вариант за проучване", но още не го е обявила за "обезпокоителен".