Гъгнив глас и хъркане през нощта - това е най-малкото, свързано с факта, че не дишате нормално през носа си. Защото тези, които хъркат заради хронично запушен нос, може да развият синдром на сънната апнея, при която се случва периодично спиране на дишането по време на сън. Именно нощната апнея е причина за преждевременна смърт вследствие сърдечносъдови проблеми. Освен това пак заради неправилно и нарушено носово дишане се нарушава обмяната на веществата и нараства рискът от затлъстяване. Ако не можете да дишане нормално през носа си или въобще не дишате чрез него, възниква хиповентилация на главния мозък. Това означава, че той не получава достатъчно кислород, по тази причина човек не може да си отдъхне пълноценно и на сутринта се събужда с главоболие. И не на последно място, нарушеното носово дишане предполага развитието на неврологични заболявания - мигрена, хипертония, инфаркт и инсулт. По тази причина се развива и синузитът.

Безспорно заради недостига на въздух се развиват сериозни проблеми с другите органи и кръвотока. Много хора се опитват да се борят с този проблем чрез съдосвиващи капки, а това за съжаление, само задълбочава положението. Затова е удачно да научим какви са причините за възникването на такъв сериозен проблем и то хроничен? Кога и как трябва да различаваме хронично запушения нос от алергичната хрема? И най-важното: как да се борим и да се справим с проблема по правилния начин. 

По какво се различават хронично запушеният нос и алергичния ринит?

Много е важно да не бъркаме алергичния ринит с хронично запушения нос. Не е трудно човек да разпознае алергичния ринит: за него става дума, когато на пръв поглед всичко е нормално, а след това човек влиза в зона с повишена концентрация на алергена и веднага започват проблемите. С такава хрема, алергична, можете да се справяте по следния начин: промивайте носоглътката и приемайте антихистаминни препарати. Така бързо ще настъпи подобрение. След това, разбира се, се обърнете към алерголог. При хроничната хрема, съпроводена с постоянно запушен нос, причините са други. Първата - това е изкривяване на носната преграда. Имайте предвид, че в началото това състояние може да не е така ярко изразено, но то провокира долните носни раковини да се разрастват много силно. Те заемат голяма част от обема на носните кухини и човек не може да диша, както по-рано. 

Втората причина - вроден лош тонус на носните раковини. В смисъл, когато кръвта много активно се стича към тях. Това може да се случи при смяна положението на тялото: когато човек стои изправен или седнал, носът диша нормално. А когато легне, кръвта започва по-активно да се стича към носните раковини, те се запълват отвътре и отичат. 

Ситуацията действително може да се задълбочи с прием на съдосвиващи капки, ако не ви ги е предписал лекар. Те въздействат на лигавицата, принуждават я да се свива и да изтласква кръвта назад. Така носната раковина намалява размерите си. Но по-късно всичко се възвръща в нормалното си състояние. По принцип, целият този процес трябва да се регулира от естествения адреналин. Но активният прием на съдосвиващи капки води до това, че механизмът на изработка на този адреналин се влошава и нарушава. Той вече не постъпва, където трябва, това не е нужно, тъй като отвън постъпва забележимо повече. В резултат на това се стига до зависимост, а отокът няма да премине самостоятелно. Именно затова не се нахвърляйте веднага към капките, а се постарайте да изтърпите състоянието на острия ринит. Максималното, което е нужно и достатъчно - промивайте носа си с разтвор от морска сол. 

Вредните навици лесно могат да доведат до ситуация, когато става невъзможно да дишате, тъй като носът е запушен. Алкохолът разхлабва мускулната тъкан и лигавиците. Мекото небце провисва заради такова разхлабване и отпускане, и човек започва да хърка. Освен това, се разхлабва и лигавицата на носните раковини, заради което те поемат повече кръв в себе си. Увеличават се, носът престава да диша и не ви остава нищо друго, освен да отваряте уста, винаги когато трябва да си поемете дъх. Пушенето също влияе негативно на лигавиците. Заради смолите в цигарите, може да започне израждане на носната лигавица, а това е причина за хроничен процес, при това механизмът на израждане е необратим.  

И още една опасност - постепенно се стесняват и запушват гълтачните устия на слуховата тръба. Това са дупчици, разположени в носоглътката, именно те се запушват, а слуховата тръба се съединява с носоглътката и средното ухо. Вследствие на този процес отначало възниква евстахеит - възпаление не слуховата тръба. А след това и тубоотит - възпаление на слуховата тръба на средното ухо. После се развива остър отит, който впоследствие се превръща в хроничен. И най-накрая, този хроничен отит преминава в адхезивен среден отит - една от най-тежките форми, предизвикващи понижаване на слуха и отделяне на гнойни секрети от ухото. При децата състоянието на хронична хрема е опасно с това, че може да се развие хронично възпаление на лигавиците и да се образуват полипи и кисти. При това диагнозата е рецидивираща, т.е., дори и след оперативна намеса и отделяне на тези образувания, те могат след време пак да възникнат.

Яна БОЯДЖИЕВА