В продължение на десетилетия учени и лекари силно препоръчват ходене, стоене и вдигане на тежести с изправен гръб - това е, което уж може да ни предпази от болки в гръбначния стълб. Уви, учени от университета Къртин не намериха потвърждение на тази теза, пише Science Alert.

От детството ни учат да пазим стойката си - да седим изправени на бюрото, да държим гърба изправен по време на работа или по време на тренировка, когато вдигаме тежести. Твърди се, че правилната поза може да предпази човек от болки в гърба. Въпреки това, 90% от населението на света изпитва болка в гръбначния стълб в юношеска и по-зряла възраст. И само при 5% от човечеството тези неприятни усещания са причинени от физически наранявания.

Учени от университета Къртин проведоха серия от изследвания, за да разберат как всъщност правилната стойка влияе върху появата на болки в гърба. За целта те проведоха експеримент и условно разделиха задачите на ходене, седене и повдигане с плосък гръб.

В хода на изследването учените установиха, че няма пряка връзка между позата ни и болките в гърба. Независимо дали хората се прегърбват, докато седят, ходят или тренират, няма ефект върху наличието или липсата на дискомфорт.

Учените са установили, че хората заемат различни "правилни пози", но нито една от тях не предпазва от болка. Нещо повече, изследователите са открили, че хората с болки от наранявания са склонни да се предпазват прекалено много с течение на времето и да отказват препоръки за „добра“ поза.

Изследователите смятат, че няма доказателства, че "добрата стойка" може да предотврати болките в гърба. Гръбначният стълб на хората е различен - с различни форми и размери и следователно позата е много индивидуална. Как тогава да се предпазите от болезнени усещания?

Изследователите заключават, че болката в гърба може да бъде свързана с тромави и резки движения, но може да се появи и внезапно, като силно главоболие. Без основателна причина.

Въпреки това учените дават ​​няколко съвета как да защитите гърба си. Проучванията показват, че болезнените усещания зависят повече от общото състояние на тялото, включително психологическото. Затова физиотерапевтите съветват :

избягвайте стреса и умората;
спокоен сън;
водят по-активен начин на живот;
правете упражнения и се научете да отпускате гърба си;
избягвайте наднорменото тегло;
поддържайте психичното здраве.

Също така учените съветват да спрете да се страхувате от появата на неприятни усещания в гръбначния стълб и да се презастраховате излишно. Такава предпазливост и отхвърлянето на обичайните ежедневни движения, спорт и социална активност най-вероятно ще доведат само до увеличаване на болезнените усещания.

Превод: GlasNews