96% от случаите във Великобритания са на индийския вариант на COVID-19, като случаите на заболели ваксинирани са много малко. Обикновено става дума за хора с хронични заболявания, които не са създали оптимален имунитет, обяви д-р Аспарух Илиев.

Медикът е един от успешно реализираните в чужбина български специалисти. Бил е експерт по безопасност на ваксините към германската агенция по лекарствени средства, а от 2015 г. завежда лаборатория по инфекции на мозъка към университета в Берн, Швейцария. От началото на кризата с новия коронавирус той активно коментира ковид епидемията в социалните мрежи, като информира, отговаря на въпроси и оборва фалшиви и подвеждащи новини.

Пред Нова тв той настоя, че ваксините запазват един много висок процент на защита и срещу този вариант на вируса.

"Защитата остава много добра. Рискът от тежко заболяване остава много малък. Това не означава, че не може да има отделни случаи на тежко протичане", обясни специалистът.

Експертът вижда проблем в ниския брой ваксинирани у нас.

"Ако индийския вариант навлезе в България ни очаква една нова вълна на заразата. В никакъв случай няма да ни подмине. Ситуацията е притеснителна, защото ние сме единственият остров на Балканите с толкова нисък процент ваксинирани", посочи той.

Имат ли доживотен имунитет преболедувалите?

"Тук отговорът е в детайлите. Много дълго време, след преболедуване, в тялото на човек се откриват имунни клетки. Важният въпрос е доколко те са в състояние да осъществят адекватна защита. В Бразилия има регион, който преболедува два пъти от два различни варианта на вируса. Това е доказателство, че изграденият имунитет не е особено ефективен срещу различните мутанти на вируса. Ваксините дават една по-добра защита срещу тези разновидности", смята д-р Илиев.

Как управляваме у нас пандемията?

"Имало е слабости в комуникацията, но не мога да приема обвиненията на д-р Кацаров, че старото правителство е допуснало грешки. Една от тези грешки бе създаването на една масова култура, която отрича проблема, максите и ваксинацията. Бих искал да припомня на д-р Кацаров, че той бе един от моторите на този скепсис. Критики винаги може да има, но бих го посъветвал да се вгледа в собствените си грешки", настоя д-р Илиев.

Повече по темата – във видеото