Употребата на антибиотици може да отнеме 40 милиона живота през следващите 25 години. Такива опасения бяха изразени от бившия главен медицински директор на Великобритания Дам Сали Дейвис, който призова за незабавни действия в борбата срещу антимикробната резистентност (AMR). За това пише The Guardian .
Дейвис предупреждава, че разпространението на супербактерии може да направи рутинните медицински процедури, като операция или раждане, изключително рискови. Понастоящем около милион души умират всяка година от AMR и тези числа само нарастват. Предвижда се до 2050 г. смъртните случаи от супербактерии да се удвоят, като възрастните хора са сред най-уязвимите.
„Последните данни показват, че AMR намалява при деца под пет години, което е добра новина. При хората над 70 години смъртността се е увеличила с 80% от 1990 г. насам. Това е тревожно“, казва Дейвис.
Учените казват, че със застаряването на населението все повече хора живеят с хронични заболявания, което ги прави по-уязвими към AMR.
Една от причините за проблема е прекомерната употреба на антибиотици в животновъдството. Почти 70% от всички антибиотици се използват за лечение или профилактика на заболявания при добитъка, което създава идеални условия за развитие на резистентни бактерии. Те могат да се разпространяват чрез замърсени водни тела, почва и дори въздух.
„По същество ние хвърляме антибиотици на крави, пилета и овце като евтина алтернатива на стимулаторите на растежа или превантивните средства за предотвратяване на разпространението на болестта“, казва Дейвис.
Учени откриха необичайно свойство на антибиотика
Ситуацията се усложнява от факта, че от 80-те години на миналия век на пазара не са пускани нови класове антибиотици. Това се дължи на ниската финансова рентабилност на тяхното развитие, тъй като антибиотиците се използват по-рядко, отколкото например лекарствата за лечение на хронични заболявания.
„Лекарство за кръвно налягане, което трябва да приемате всеки ден, или лекарство за рак, което трябва да използвате с месеци, дава на фармацевтичните компании много повече печалба. Така че те нямат стимул да се опитват да разработят нови антибиотици. Това е истинско главоболие“, казва Дейвис.
Учени са измислили как да се борят със супербактериите
Превод: GlasNews.bg