До дни, на 1-ви април, свършва извънредната епидемична обстановка и правителството не възнамерява да я продължава.
Това означава отпадане на всички противоепидемични мерки - носене на защитна маска за лице в закрити обществени места; спазване на физическа дистанция; ограничения на броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито; ограничения при осъществяване на присъствено обучение във висшите училища; забрана за свиждания в болниците и социалните услуги; изискването към работодателите за допускане до присъствена работа при възможност на не повече от 50% от персонала.
Това решение на министрите обяви в събота правителствената пресслужба, но предизвика съпротива от страна на лекарите.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев се обяви против и заяви, че с растящия брой заразени от COVID в Западна Европа е неразумно извънредната обстановка да се премахва преди 15 май.
Депутатът от "Продължаваме промяната" д-р Антон Тонев, шеф на здравната комисия на парламента, пък директно опроверга правителството - носенето на предпазна маска на закрито остава.
Още днес депутатите от здравната комисия на парламента ще се съберат, за да обсъдят промените на първо четене. Според правилника на Народното събрание в пленарнат зала промените в закона могат да бъдат разгледани след 72 часа, което означава, че най-ранният срок за гледането им на първо четене от залата е в петък. Възможно е обаче и съкращаване на този срок до 24 часа, като при одобрение от депутатите те ще могат да започнат с проекта в сряда следобед или четвъртък сутринта.
Шефът на здравната комисия в НС: Маски ще се носят и след 1 април
Проблем за навременното приемане на законопроекта може да се окаже и технологичното време за предложения между първо и второ четене. По правилник срокът е 3 седмици, но може да бъде съкратен и на 3 дни с гласуване от залата. Това обаче отмества окончателното приемане на закона едва към периода 6-8 април. Правилникът предвижда и възможност законопроектът да се гласува на първо и второ четене в един ден. Това всъщност е единственият шанс промените да бъдат приети и обнародвани преди 1 април. За да стане гласуването в един ден, е нужно да няма предложения за промени в текстове.
Срещу законопроекта се обявиха от Сдруженията на ресторантьорите. Според тях отпадането на извънредната обстановка означавало единствено спиране на помощите от страна на правителството и запазване на всички ограничителни мерки.
Лекари искат маски на закрито и след 1-ви, а бизнесът – помощ от държавата
На този фон – 1442 са новозаразените с коронавирус за последното денонощие, сочат данните в Единния информационен портал. Това е с 1080 случая повече от предходния ден.
Направени са общо 13 155 теста, така положителни са 11% от пробите.
Най-много са новите случаи в София - 377, следват областите Пловдив - със 118 и Варна - със 104-ма новоинфектирани.
Новопостъпилите в болници за денонощието са 294, от които 230 са неваксинирани. В момента хоспитализирани са 1963 българи, от тях 218 са в интензивни отделения.
Починали са 43 души, като 93,02% от тях са неваксинирани. Общият брой на жертвите на пандемията у нас вече е 36 480.
Излекувани за денонощието са 2639 души.
2639 са излекувани от ковид за денонощието, процентът на заразените - 11
През последното денонощие у нас са били поставени 1 398 ваксини. Общият брой на хората със завършен ваксинационен цикъл у нас вече е 2 049 587.
Прочетете още
- 21:00 Гласът на служителите и системните недостатъци в МВР
- 08:00 Няма такава пропаднала държава, колата катафалка на Митко се движи свободно из града!
- 07:50 Фармацевти от семейните аптеки излизат сред хората с мисия за здраве и превенция
- 10:57 Скутаре трети ден без лекар – джипито се оказа свързано с разследване на злоупотреби