Проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н., е началник на Клиниката по нефрология в Университетска болница “Царица Йоанна - ИСУЛ”, специалист по нефрология и вътрешни болести. Проф. Делийска е член на Управителния съвет на Българското дружество по нефрология; член на Европейската асоциация по диализа и трансплантация; на Европейската бъбречна асоциация; на Световното дружество по нефрология. Тя е външен експерт към НЗОК, член на комисии към Ректората на МУ, към Министерството на здравеопазването, към Министерството на образованието и науката. Член е и на редакционните колегии на няколко списания. Многократно е специализирала в университетски клиники в Германия - Мюнхен, Йена, Ерланген, където е изнасяла и лекции. Има над 160 публикации в чужди и български списания, автор е на няколко книги.
Предлагаме ви интервю с проф. Делийска по повод състояние, което се оказва един от съвременните проблеми на обществото и влиза в групата на т.нар. тихи убийци. Става дума за хиперурикемията - повишено ниво на пикочната киселина в организма.
Какви са основните причини за повишаване нивото на пикочна киселина в организма? До какви усложнения може да доведе хиперурикемията? В какво се изразява лечението й? Кога общопрактикуващите лекари трябва да насочват своите пациенти за изследване нивото на пикочна киселина в организма?
- Проф. Делийска, в какво се изразява хиперурикемията, какво е характерното за това състояние?
- Хиперурикемията е състояние, изразяващо се в повишаване нивото на пикочна киселина в кръвта над нормалните стойности. По-късно, с напредване на заболяването, вече се появяват клиничните белези на подагра - с болки, най-често в палеца на крака. Имайте предвид, че при подагра може да има болка и във всяка друга става на човешкия организъм. Характерно при хиперурикемията, което всъщност е и проблемът при това състояние, е, че в началото то е безсимптомно. Но също толкова увреждащо за различни органи и системи в организма както и самата подагра. Т.е., ако не се измери нивото на пикочната киселина в кръвта, човекът няма да знае, че има хиперурикемия, че нивото на този показател е над нормата. Също както при холестерола или кръвното налягане - пациентът няма да знае, че те са повишени, ако не си измери тези показатели. И всъщност това е един от съвременните проблеми на обществото, именно защото хиперурикемията е без никаква клинична изява. Пациентът не знае, че нейното ниво е повишено, в същото време няма никакви оплаквания. И съответно търси лекар, когато вече се появят ставните оплаквания, с подаграта.
- Смятам, че е важно за читателите да научат какви са основните причини за повишаване нивото на пикочната киселина?
- Причините са от най-различно естество, а в тази връзка броят на хората с хиперурикемия, и то в световен мащаб, нараства. От една страна, това се дължи на начина на живот: приемане на много богати на белтъчини храни; приемане на по-голямо количество фруктоза също така. А фруктозата я има във всички безалкохолни напитки, включително и в прясно изцедените сокове.
Т.нар. скрита фруктоза се приема, без да обръщаме внимание чрез всички продукти от сладкарското производство - бисквити, вафли, фабрично приготвени сладкиши и др. Проблемът е, че те се подслаждат вече не със захар, а със захарно-фруктозен сироп, който е по-евтин. Ако ежедневно се консумира по-голямо количество изцедени сокове, това също се отразява неблагоприятно на нивото на пикочната киселина. Затлъстяването и наднорменото тегло също са свързани с повишено ниво на пикочната киселина.
Тя може да се повиши и при хронични бъбречни заболявания, както и при някои генетични предразположения. В крайна сметка, настъпва дисбаланс между количеството белтъчини, които сме погълнали, и отделената пикочна киселина. Нека уточня, че при разграждането на животинските белтъчини в организма се образува пикочна киселина. Тя обичайно се отделя около 90% в урината от бъбреците и само 10% от изпражненията. Т.е. повишеният внос на пурини и намаленото излъчване могат да доведат до повишаване нивото на пикочна киселина. Но дори и при нормално излъчване, ако в организма постъпват повече пурини, пак може да се стигне до повишаване нивото на този показател.
Друга причина за това състояние е широкото използване на диуретиците, които са едни от основните лекарства при високо кръвно налягане и при сърдечни заболявания. А също така и приемът на малки дози аспирин - много популярно сред хората средство за профилактика на сърдечносъдови заболявания, би могло да повиши нивото на пикочната киселина. И още една причина, не по-малко характерна, това е гладуването. Важно е хората да запомнят този факт, защото има много такива, които мислят, че с гладолечение ще се излекуват. Пикочната киселина не се повлиява добре от гладолечение, напротив - тя може да се повиши.
Проф. Делийска
- Може ли да се говори за рискови групи при това състояние? От гледна точка на пол, възраст и т.н.?
- Докато преди се смяташе, че повишената пикочна киселина и най-вече подаграта е болестта на богатите, “царската болест“, както са я наричали старите лекари и засяга основно мъже, то сега се оказва, че жени в постменопаузалния период също много често са с повишени нива на пикочната киселина. И също страдат от подагра, т.е. това не е изцяло мъжка болест. Относно възрастта, мога да кажа, че имаме и млади пациенти, има и такива с генетични предразположения. И нещо много интересно, което вече масово се посочва в публикациите: ако бебето е било с ниско тегло при раждането, то е предразположено към повишени нива на пикочната киселина. В тази връзка, има заболявания, които трябва да се изключат като причина за повишаването на този показател.
- Проф. Делийска, какви увреждания нанася хиперурикемията на различните органи и системи?
- Първо, от страна на ставните заболявания, както вече стана ясно, прогресията на повишената пикочна киселина е свързана с появата на подагра. При прогресия на подаграта се образуват т.нар. тофи - това са своеобразни натрупвания по различни стави, които са с различен размер и могат да доведат до инвалидизиране на пациента. Категорично обаче има много данни в световната литература, според които повишената пикочна киселина, дори и без поява на подагра, е пряко свързана с развитието на хипертония или с трудното повлияване на високото кръвно налягане. Тя е свързана и с промени в сърдечния ритъм и сърдечната честота, както и с прояви на други сърдечносъдови заболявания. Включително сама по себе си хиперурикемията може да увреди бъбреците, а увредените бъбреци от своя страна са фактор, който може да повиши нивото на пикочната киселина. Т.е. ние не изследваме това състояние, без да знаем, че го има. А не знаем, че го има, защото няма никаква проява, няма оплаквания. Но в същото време то бавно уврежда различни органи и системи в организма.
- Бихте ли посочили кога, при кои състояния е желателно изследване нивото на пикочната киселина в кръвта?
- Да, мисля, че не е съществен проблем по-голямата част от хората да се изследват, особено ако са с наднормено тегло; ако са със захарен диабет; ако вземат отводняващи средства; ако вземат аспирин в малки дози; ако обичат по-често да похапват месо; ако са с тежка хипертония, която трудно се повлиява; ако получават прескачания на сърцето. Не трябва да забравяме, че пикочната киселина е един от основните фактори за образуване на камъни в бъбреците, независимо дали са оксалатни или уратни.
При такива болни задължително трябва също да се изследва и лекува повишеното ниво на пикочна киселина, което ще намали честотата на рецидивите на бъбречнокаменната болест. Пикочната киселина е задължителен показател за изследване и при болни с различни хронични бъбречни заболявания. Ето при такива състояния е желателно да се изследва нивото на показателя в кръвта.
В тази връзка мисля, че пропуснах да спомена алкохола като една от причините за повишаване нивото на пикочна киселина. Включително и бирата, за която се казва, че е “фабрика за пурини“. Това са онези вещества, които са в основата на появата на повишена пикочна киселина. В тази връзка, ако човек прекалява в алкохола, с бирата в частност, също не е лошо да се изследва за ниво на пикочната киселина.
- Лекува ли се хиперурикемията?
- Категорично. При установяване на хиперурикемия тя се лекува. Дори стойността да е малко по-висока от нормалните граници, дори да е леко повишена, тя се лекува. В момента на пазара има основно два медикамента, които са съвременни, прилагат се за лечение на повишената пикочна киселина в целия свят и се понасят много добре от пациентите. Задължително се провеждат лечебни курсове с тях, като медикаментозното лечение върви заедно с известни промени в хранителния режим.
В тази връзка искам да отбележа, че говоря за диетичен режим, който е съобразен с храната, която болният консумира, т.е. индивидуален хранителен режим съобразно начина на живот. Но този хранителен режим в никакъв случай не трябва да влошава качеството на живот на пациента. Казвам това, защото в стремежа си да бъдем перфекционисти по отношение на хранителния режим понякога това води до лошо качество на живот. Все пак е важно човекът как се чувства и как живее. Особено сега, когато идват едни хубави коледни празници, когато всички ще се изкушаваме да похапнем и неща, повишаващи нивото на пикочната киселина. Затова нека всичко да бъде с мярка, но и да не нарушаваме доброто качество на живота ни...
Това е основното, което препоръчвам на болните, защото рестрикцията не е начин човек да се оправи от каквато и да е болест. Но, ще се повторя, трябва да се съобразяваме, тъй като организмът реагира на всичко, което му е в повече - било то мазнина, било то захар, било то животински белтъчини, било то фрешове по един литър ежедневно, било то бира - по три бири на ден... Всеки от нас обича различните изкушения, те придават “цвят на живота“, но трябва да се съобразяваме и всичко да бъде с мярка.
Подготвени ли са общопрактикуващите лекари?“През последните може би 6-7 години в България все по-често се говори за повишеното ниво на пикочната киселина, преди появата на ставните оплаквания. Самата аз много пъти съм изнасяла лекции на различни мероприятия на общопрактикуващите лекари - било то на техни конгреси, било то на конференция. И съм доволна, че в голяма степен колегите - общопрактикуващи лекари, вече са запознати с тази тема. Между другото, според последните европейски препоръки за хипертонията, които бяха представени от Европейското дружество по хипертония през август тази година, повишената пикочна киселина застава на пето място като причина за сърдечносъдови заболявания. Тя като показател се нарежда след холестерола, но преди диабета, за който всички знаем, че е заболяване, свързано с много повишен сърдечносъдов риск. Това според мен е един нов поглед относно профилактиката и лечението на тези заболявания. Като целта е както се търси дали човек има повишен холестерол, така да се търсят и високите нива на пикочна киселина и съответно да се лекуват. И смятам, че общопрактикуващите лекари вече са много добре подготвени в тази материя”, обясни експертът.
Яна БОЯДЖИЕВА