Проблемите с гениталния пролапс (отпускане), вагиналната сухота и инконтиненцията (напикаването) се увеличава заради застаряващото население в нашата страна. Тези проблеми настъпват и при тежки операции в малкия таз. Затова броят на българките с такава патология нараства застрашително с всяка година. Лечението за тези жени не е лукс, то е необходимост. Един от иновативните методи за лечение в гинекологията е фотон-лазерът. В България фотон-лазерите са десетина и с тях работят акушер-гинеколози от няколко центъра в страната. Своя опит в иновативните лазерни процедури сподели пред българските си колеги италианският акушер-гинеколог проф. д-р Марко Гамбачиани.      

- Проф. Гамбачиани, какви са мащабите на урогениталните проблеми?

- 80% от жените в менопауза навсякъде по света страдат от урогенитални проблеми, вагинална атрофия, инконтиненция, болки, сърбеж, парене. Това означава, че при осем от десет жени някой от тези проблеми е налице. Те се срещат при 50% от жените на възраст от 50 - 55 г. и при 20% от по-младите.

Инконтиненция е всяко неволно изпускане на урина, което се случва при рязко покачване на коремното налягане: кашляне, кихане, физическо усилие, спорт или леко изтичане на урина при слабо натоварване и т.н. 

Има и друг вид инконтиненция при внезапни позиви за уриниране. Точно затова инконтиненцията ограничава изключително много начина на живот, намалява физическата активност, представлява хигиенен и социален проблем. Инконтиненцията е основен симптом при вагинална атрофия, наред с вагиналната сухота; паренето и сърбежа; загубата на еластичност и тонус, известна като хлабавост или синдром на вагинална релаксация; честите инфекции на пикочния мехур; болезнения сексуален акт; вагиналната болка.

- Как в Италия стана популярно сред жените лазерното лечение на уровагинални проблеми?

- В началото лазерът се използваше навсякъде по света само за естетични процедури. Но фотон-лазерът е коренно различен. Той възстановява колагена на вагиналните стени, стяга ги и на практика ги подмладява. След като направихме по три лазерни процедури на 200 пациентки с уровагинални проблеми, публикувахме данните за ефекта от лечението. Тогава вече с клинични доказателства се обърнахме към нашия национален здравен фонд да признае официално тази терапия и да я заплаща. В момента с фотон-лазери са оборудвани не само частните акушер-гинекологични болници в Италия, но и обществените лечебни заведения, които лекуват пациентките, без те да заплащат. Доколкото знам, в България процедурите не се заплащат от вашата здравна каса. Но това лечение значително подобрява качеството на живот на жените, и най-вече на тези в менопауза.

- Какво е новото в този тип лазерни процедури?

- Изключително иновативен подход е използването на фотон-лазера със специален апликатор сонда, което се въведе съвсем отскоро. Чрез сондата се прониква в уретрата, за да се лекуват двете форми на инконтиненция - стрес инконтиненция и постоянни позиви за уриниране. Процедурата отнема 10 - 15 минути. Както всички генитални лазерни процедури, и тази трябва да се повтори поне три пъти във времето за дълготраен ефект. Резултатите са много впечатляващи. Вече започнахме да комбинираме интрауретралното третиране с интравагиналното третиране с фотон-лазер и резултатите са повече от обнадеждаващи. Убедих се, че за вагинално и уретрално възстановяване фотон-лазерът е най-подходящ в сравнение със всички останали, енергийно базирани, радиочестотни лазери. 

- Има ли контраиндикации това лечение?

- Единственото противопоказание за фотон-лазерна процедура е остро възпаление на влагалището. Процедурата е подходяща дори за пациентки с предшестващи онкологични заболявания на половата система, включително рак на маточната шийка и ендометриален карцином. Предшестващото лечение на рак е включено като показание за процедурата, защото често след лъчетерапия настъпват сериозни увреждания на влагалището.  

- Скъпи ли са тези лазерни процедури?

- Що се отнася до разходите, трябва да обърна внимание на две неща. От една страна, след процедурите жените с инконтиненция ще спрат да купуват дамски превръзки и памперси за ежедневна употреба. От друга страна, Касата ще спести пари от хирургично лечение, което е много по-скъпо. С помощта на лазерните процедури е възможно да намалите с 10 - 20% разходите за хирургия на тежка инконтиненция, тоест ще спестите сериозна сума. Още повече че качеството на живот на жените драстично ще се подобри. 

Д-р Явор Лозанов: Усещанията при секс се подобряват

Д-р Явор Лозанов е акушер-гинеколог в общинската болница “Шейново” в София в последните 20 години, водил е стотици раждания в практиката си. Специалистът обясни въздействието на фотон-лазера след травматично раждане. 

- Д-р Лозанов, как жените може да се възстановят след травматично раждане?

- Работя от две години с лазерната система и доста пациентки са се обърнали за тази терапия към мен, тъй като травматичните раждания са близо 15% от всички. Става въпрос за раждането на по-едри бебета, с тежки разкъсвания, с хирургична намеса, което причинява травма. Резултатът е релаксация на влагалището (загуба на еластичност), генитален пролапс (спадане) на предна или задна стена на влагалището, както и пролапс на маточното тяло и шийка. Ако от 3 до 6 месеца след раждането жените не се възстановят, може да се подложат на този модерен лазерен метод на лечение. Той е абсолютно безвреден, без болка и затова няма нужда от упойки при процедурата. След нея пациентките също нямат никакви болки и каквито и да било оплаквания. Това е амбулаторна манипулация, без нужда от болничен престой. Жената веднага става и се прибира спокойно вкъщи, за да продължи нормалния си ритъм на живот.  

- Споделят ли пациентките ви за проблема с неволно изпускане на урина?

- Българските жени обикновено се притесняват да споделят за тези проблеми. Но в процеса на анамнезата винаги обръщам внимание и на това. От моята практика съм се убедил, че гениталният пролапс и инконтиненцията се срещат изключително често. Ето защо обяснявам на пациентките, че фотон-лазерните процедури са много полезни не само за лечение на леките и средно тежки проблеми с гениталния пролапс и инконтиненцията, а и за превенция на тежките състояния. Ако не се обърне внимание на първите симптоми, с времето те се задълбочават и настъпват големи анатомични поражения.

В тежките фази трудно може да се избегне оперативното лечение, а операцията винаги е свързана с анестезия, с поставяне на катетър, има риск от инфекция. Фотон-лезерът е много по-щадящ, но не трябва да се чака състоянието да стане наистина тежко, за да се потърси помощ. Всяка жена би избрала да се излекува, без да се оперира. 

- Колко време след процедура може да се прави секс и какви са ефектите върху усещанията?

- Още на следващия ден. Усещанията при секс и при жената, и при мъжа се подобряват, защото настъпва стягане на седалищните стени, намалява луменът на влагалището, увеличава се влагалищното налягане.  

Проф. д-р Явор Корновски: Пролапсът след раждане също се повлиява от тази лазерна терапия

“За лечение на инконтиненция използваме фотон-лазерна терапия. И макар че моят опит е само от шест месеца, съм изключително обнадежден и от сърце я препоръчвам на пациентките заради ефективността й. Смея да твърдя, че при правилен подбор на пациентките - с лека до умерена стрес инконтиненция - излекуваните са 100%. При това става въпрос за нехирургична, неболезнена процедура. Лечебното действие е на базата на образуването на колаген. Фотон-лазерната терапия е подходяща при физиологично настъпващото изтъняване на влагалищната лигавица с годините, известно като вагинална атрофия, и последващата стрес инконтиненция. Тази терапия е бърз, нехормонален, нехирургичен метод. 

Честите цистити и циститоподобните оплаквания са свързани с намален естроген. Това се случва не само в менопаузата, но и при жените от 40 до 50 години, когато те все още са активни и сексуалната функция е важна част от живота им. Ако циститите са в комбинация с инконтиненция, с 1-2 сеанса с фотон-лазер проблемът се решава. Леките степени на свличане на влагалището, особено след раждане, на жени между 35 и 40 г. също са подходящи за този тип лазерна терапия. След около три сеанса се образува достатъчно колаген и влагалищните стени се прибират, възвръща се нормалната им анатомия. А това е много важно за самочувствието на пациентките, за нормалното протичане на половите контакти, за липсата на инконтиненция”, обясни варненският акушер-гинеколог проф. Корновски.

Мара КАЛЧЕВА