Производството на “суперхрани” обещава печалби в размер на милиарди долари: екзотични плодове, зърна и билки се внасят в България в огромни количества. Наетите специалисти по хранене ни обещават те да ни “излекуват от всички болести”, но независимите експерти бият тревога: “суперхраната” често не само не е полезна, но може да се окаже дори вредна и опасна. Като например прехваленото кокосово масло.

Диетоложка даде списък с най-добрите за пържене масла

“Суперхраните” вече са забранени в Европа

Днес между нас, българите, има две крайности. Едната са хората, които ядат всичко, без да обръщат внимание на калориите и химическия състав на продуктите: следователно, не е изненадващо, че почти половината от юношите в България и една трета от възрастните са с наднормено тегло или още по-лошо - със затлъстяване.

Втората крайност е придържането към здравословен начин на живот и тотален контрол над калориите, мазнините, въглехидратите... Търговците имат какво да предложат и на тези, които обичат да си похапват обилно, и на поддръжниците на здравословния начин на живот: на едните - фаст фуд и газирани напитки, на другите - “суперхрани”.

Проф. Дмитрий Еделев

Това красиво име обединява рядко срещани продукти, които предполага се имат специални характеристики: съдържат малко калории или някакви много, много полезни вещества.

Внимание! Ето защо не трябва да се пие мляко по време на настинка

Със сигурност повечето от имената на суперхраните не сте ги чували в живота си (в края на краищата, всички тези редки растения идват от отвъдморски страни). Това, всъщност, няма значение: самата дума “суперхрана” вече е станала златна мина!

Например в САЩ започнаха да я използват масово през 2004 г., когато на американския пазар се появиха екзотични сокове от акаи, нони и мангостин. Комбинация от екзотика и обещание да “излекува всичко” действа магнетично върху хората - независимо от цената.

Продажбите нарастват с огромни скокове: само през 2007-2008 г. в света са регистрирани повече от 10 000 нови продукта с думата “супер” в името (“суперплодове”, “суперзърна”, “суперзеленчуци”).

Една трета от тях присъстват на американския пазар, следван от Австралия (10% от новите продукти), Германия (7%), Великобритания (6%) и Канада (6%). И в крайна сметка дойде моментът, в който Европейският орган за безопасност на храните (EFSA) забрани продажбата на продукти с надпис “суперхрана”.

Храните, които образуват камъни в бъбреците

Диетолозите бият тревога

Човек не може да не си спомни как западните потребители са били приучвани да ядат банани в началото на ХХ век: екзотичните африкански плодове са били пренасяни в специални опаковки и рекламирани почти като “лек за всички болести”. А сега той е познат гост във всеки магазин.

В Съединените щати и Западна Европа бившата мода за “суперхрани” постепенно преминава: вече няма кой да тича да си купува например сок от нар, както беше през 2011 г. Но сега броят на суперхраните включва например известното на всички ни авокадо, чийто внос в развитите страни (и преди всичко в САЩ) нараства с огромни темпове. 

Или да вземем семената от чиа (испански градински чай): както изчисляват експертите на Mordor Intelligence, средният годишен темп на растеж на техните доставки сега е 40%, а до 2021 г. пазарът ще достигне 1,5 млрд. долара.

Проф. Карин Микелс

Повечето диетолози се отнасят със съмнение към самия термин “суперхрана”, възприемайки го като маркетингов ход. Но вредата от “суперхраните”, казват учените, е също и в това, че търговците ни убеждават: не трябва да се опитвате да се справяте с лошите си навици. Твърди се, че подсладените газирани напитки не са толкова вредни, ако в тях има плодове асаи. Или гигантският кекс, който изядохте сутринта, е здравословна храна заради боровинките.

Нищо подобно! Това е самоизмама! Маркетолозите ни продават под прикритието на “суперхрани” много скъпи продукти, които не са по-полезни от обичайните. Например, скъпите подсладители - кафяв сироп от ориз (оризов малц) или сироп от агаве. И те струват десет пъти повече от обикновената захар...

Кокосово масло: не е здравословно, а е отрова

Често такива трикове позволяват да се продават не само неполезни, но и откровено вредни продукти. Наскоро проф. Карин Микелс от Университета на Фрайбург и Харвардското училище за обществено здраве, публикува лекция в интернет за опасностите от кокосовото масло.

В продължение на много години то се считаше за “суперхрана”, но, както твърди проф. Микелс, “кокосовото масло е истинска отрова, защото има много висока концентрация на наситени мастни киселини (те разрушават сърдечносъдова ни система). По-висока дори от свинска мас, която се счита за основен “доставчик” на холестерол”.

Какво се случва с тялото ви, когато качите няколко излишни килограма?

“Лекцията на проф. Микелс (за съжаление, тя е само на немски), повече от един милион души вече са гледали в YouTube. Но в тази лекция професорът не каза нищо ново на честните диетолози. Тези, които знаят, разбират, мислят и четат най-новите научни изследвания, но, за съжаление, не са много”, казва Дмитрий Еделев, първи заместник-директор на Центъра за приложна медицина и безопасност на храните към Московския държавен университет “Биомед”.

“Тези честни диетолози са наясно: кокосовото масло съдържа 92% наситени мазнини, консумацията на които не се препоръчва. Честните специалисти по хранене знаят, че кокосовото масло повишава нивото на “лошия” холестерол и липопротеините с ниска плътност в кръвта, което води до атеросклероза, инфаркти, инсулти и сърдечни пристъпи.

Честните специалисти по хранене знаят, че кокосовото масло не съдържа здравословни диетични фибри, а съдържанието на витамини и минерали в него е толкова ниско, че няма какво да окаже положителен ефект върху здравето. За честните диетолози кокосовото масло е само пакет с “празни калории”.

Ученият допълва, че кокосовото масло се произвежда в големи количества и ако хората разберат истината за това, няма да си го купуват. За да се продават такива продукти, е създаден митът за “суперхраната” и са били наети непочтени диетолози, които измислиха приказката за суперздравословните храни за пари. Продажбите са нараснали многократно. 

“Всъщност, много от “суперхраните” не са никаква суперхрана, а историите за техните прекрасни свойства са само приказка, възпроизведена от нечестни производители.

Целта е хората да се тревожат за здравето си, да купуват храна, от която не се нуждаят, да я ядат, и да кажат на приятелите си за новата “суперхрана”. Често това води до хранителни алергии и здравословни нарушения. И доста често при децата, тъй като родителите, в името на здравето им, се опитват да ги хранят със скъпи “суперхрани”.

Екзотичната храна може да съдържа неприемливи концентрации на пестициди. Всички компоненти на “суперхраните” са продукти от индустриалното земеделие, използващи торове и пестициди.

Милена ВАСИЛЕВА

Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!