Човешкият организъм използва възпалението, за да помогне в борбата с болестите и също така предпазва тялото от по-нататъшни увреди.

В повечето случаи възпалението е необходима част от лечебния процес.

Някои медицински състояния обаче причиняват дефектни възпалителни реакции. Те се наричат хронични възпалителни заболявания. Една от най-добрите мерки, които човек може да предприеме, за да предотврати или намали възпалението, е да опита противовъзпалителна диета.

Тя включва приемане на определени храни и избягване на други, за да се минимизират симптомите на хронични възпалителни заболявания, пише на сайта medicalnewstoday.com.

Противовъзпалителната диета се състои от храни, които намаляват възпалителните реакции. Тази диета включва заместване на сладки, рафинирани храни с продукти, богати на хранителни вещества.

Противовъзпалителната диета също съдържа увеличени количества антиоксиданти, които са реактивни молекули в храни, които намаляват броя на свободните радикали. Те са молекули в тялото, които могат да увредят клетките и да увеличат риска от някои заболявания. Много популярни диети вече следват противовъзпалителни принципи. 

Например средиземноморската диета съдържа риба, пълнозърнести храни и мазнини, които са полезни за сърцето. Изследванията показват, че тази диета може да намали въздействието на възпалението върху сърдечносъдовата система.

Лекарите и диетолозите препоръчват противовъзпалителната диета като допълнителна терапия за много състояния, които се влошават от хронично възпаление.

А противовъзпалителната диета може да помогне при много здравословни проблеми, включително:

• ревматоиден артрит, псориазис, астма, езофагит, заболяване на Крон, колит, възпаление на червата, диабет, затлъстяване...

Освен това прилагането на противовъзпалителна диета може да помогне за намаляване на риска от някои видове рак, включително колоректален.

Храни които са препоръчителни:

Тъмнолистни зеленчуци, включително спанак, боровинки, къпини, череши, тъмночервено грозде, зеленчуци с висока плътност, като броколи и карфиол, боб и леща, зелен чай, авокадо и кокос, маслини, зехтин, орехи, шам фъстък, кедрови ядки, бадем, прясна риба, включително сьомга и сардини, куркума и канела, тъмен шоколад, подправки и билки...

Храни, които да се избягват:

• преработени меса, газирани напитки, трансмазнини, пържени храни, хляб, паста, глутен, соево и растително масло, преработени леки закуски: чипс и бисквити, десерти: бисквити, бонбони, сладолед, прекалена консумация на алкохол, много въглехидрати...

Някои хора смятат, че храни като домати, патладжани, чушки и картофи, могат да предизвикат пристъпи на възпалителни заболявания. Има ограничени доказателства за това, но човек може да опита да прецени диетата в продължение на 2-3 седмици, за да види дали симптомите се подобряват. Има някои доказателства, които предполагат, че диета с високо съдържание на въглехидрати, дори когато са здравословни, може да стимулира възпаление. Поради това много хора на противовъзпалителна диета решават да намалят приема на въглехидрати.

Може ли вегетарианска диета да намали възпалението?

Хората, които обмислят противовъзпалителна диета, могат също да помислят за премахване на месото в полза на вегетариански източници на протеини или от мазни риби. Изследванията показват, че хората, които следват вегетарианска диета, имат по-високи нива на плазмен маркер за цялостното здраве, който е свързан с по-ниски нива на възпаление и сърдечни заболявания. Проучване от 2017 г. установило, че приемът на животински продукти увеличава риска от системно възпаление, докато друго изследване показало, че намаленото възпаление е една от ключовите ползи от веганската диета.

Има няколко неща, които човек може да направи, за да улесни прехода към противовъзпалителната диета: прием на разнообразни плодове и зеленчуци, намаляване на количеството на консумираната храна за бързо хранене, премахване на газираните и сладки напитки, пиене на повече вода, вместване в рамките на дневните калорични изисквания, добавяне на хранителни добавки, като омега-3 и куркума към диетата, редовни упражнения, получаване на подходящо количество сън.

Какво е възпалението?

Възпалението е реакцията на организма към заболявания, включително инфекции или наранявания. Имунната система изпраща по-голямо количество бели кръвни клетки в зоната, която се бори с инфекцията или нараняването. Възпалението обикновено не е нещо лошо - просто тялото се опитва да се предпази от по-нататъшно нараняване или заболяване, като увеличава имунния отговор в областта, застрашена от бактерии или нараняване. Въпреки това, има няколко хронични възпалителни заболявания, като артрит, псориазис и астма, които могат да накарат имунната система да премине в прекалено активно състояние и да атакува здрави тъкани./zdrave.to

Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Борис АЛЕКСАНДРОВ