Иномическият министър Лъчезар Богданов, заедно с членовете на Националният оперативен щаб за борба с коронавируса обявиха, че са издадени допълнителни указания, с които ще се разреши на магазините, по-големи от 300 квадратни метри, да обособят сектор, в който да могат да извършват своята търговска дейност.
Условието е да имат директен достъп от улица или паркинг. Това означава, че хипермаркетите за строителство и техника ще отворят отново.
"На второ място магазините с нетна търговска площ над 300 квадрата, предлагащи нехранителни стоки, може да продължат своята дейност като обособят и обозначат по подходящ начин търговска площ достъпна за клиентите до 300 квадратни метра. Обособяването може да стане с преградни стени, ленти, щандове и др. начини, които да не позволяват достъпа на клиенти извън обособената площ", обяви още Борисов.
Извън търговските обекти на открити площи ще може да се осъществява търговски дейност, но спазвайки всички противоепидемични мерки, настояха здравните власти.
България ще се справи с третата вълна, ще излезем победител
Припомняме ви, че на 22-ри март НОЩ обявиха частичен локдаун, като освен заведения, молове, фитнеси, кина, театри, врати затвориха и големите търговски обекти с площ над 300 кв. м, с изключение на хипер- и супермаркетите.
Сега обаче тези мерки се разхлабват, вероятно заради брожението сред представителите на големите търговски вериги, които настояха, че спазват противоепидемичните мерки и струпването на хора сега ще се премести пред малките магазини.
Здравният министър проф. Костадин Ангелов обяви още днес, че засега мерките са с краен срок 31-ви март, но данните се следят на 12 часа и ако има притеснително раздвижване, са готови да обявят нови или да допълнят настоящите.