Мнозина смятат, че хемороидите са разширени вени, но не на краката, а на друго място. И тези болести са като братя и сестри. Но това не е съвсем така, те, по-скоро, са братовчеди. Механизмите на тяхното развитие са сходни, както и рисковите фактори, но при хемороидите не са засегнати вените, а мистериозните кавернозни тела. Това са преплетени кръвоносни съдове, свързващи артериите с вените. Който разбира малко от анатомия знае, че благодарение на същите тези тела можем да правим секс. Мъжката ерекция е в резултат на препълването на пещерните тела с кръв. Такива образования имат и жените, като при тях те са по-малки, но също така са много важни по време на секс, особено за постигане на оргазъм.

Защо са в ректума?

Не само за да отварят пътя за развитие на хемороидите. Изпълнени с кръв и променящи обема си, те помагат да се избегне такъв неприятен проблем като инконтиненция. Не само, че всички тези пещерни тела са се образували по време на развитието от един източник, но и се регулират от един нерв. Той се нарича “срамен”. 

Има мнение, че хемороиди е по-добре да се лекуват с народни средства: лекарите няма да могат да ги излекуват напълно, а и може човек да умре от кървене по време на операцията. Затова много хора търсят рецепти в интернет. Там можете да намерите начини за лечение на хемороиди с помощта на листа от алое, краставица, свещи от картофи, череши с костилките...

Но разпространителите на такива рецепти не разбират едно важно нещо - след като вече са възникнали, хемороидите няма да изчезнат. И ако хората са се почувствали по-добре след остър пристъп, това не означава, че са се отървали от болестта. Възлите остават и, следователно, може да има нови обостряния.

Днес има няколко подхода за лечение на хемороидите, а пациентите имат право да изберат най-подходящия за тях. Много хора избират консервативното лечение - с помощта на лекарства и без операция. Нищо лошо в това, хемороидите не се превръщат в рак и рядко представляват заплаха за живота - можете да живеете с тях, както с всяко хронично заболяване. Хората се опитват да спазват режим, да приемат лекарства, така че да няма нови обостряния. Ако се появят, те се лекуват с лекарства, които спомагат за облекчаване на симптомите. Много лекарства се продават в аптеките без рецепта. Но това невинаги облекчава прогресията на болестта и страданията, свързани с хемороидите. Следователно, операцията с течение на времето може просто да се окаже необходима.

Сега специалистите разчитат на минимално инвазивни методи за лечение: щадящи, по-лесно се понасят от пациентите, много от тях се правят амбулаторно или в болница за един ден, без анестезия. След тях те се възстановяват по-бързо и не толкова болезнено, колкото след класическата операция за отстраняване на хемороидите. Преди се прилагаше само тази операция и може би поради това пациентите се страхуват от подобна хирургия.

Минимално инвазивната хирургия може напълно да излекува хемороидите, но рецидивите не са изключени. Такива методи включват склеротерапия, лигиране на възлите и някои други. Лигирането на хемороидни артерии с фиксиране на самите възли дава добър ефект. В резултат на това те се изключват от кръвообращението и не могат да изпаднат.

Проктолозите винаги предупреждават, че е възможен рецидив на хемороидалната болест. Нещо повече, има официална статистика според която, в зависимост от стадия на заболяването и метода на хирургичното лечение, рецидив е вероятно да се случи при около 7,5% от пациентите. Това се дължи не на техническите характеристики на изпълнението на операцията, не на оборудването, а по-често на индивидуалните особености на пациента. Освен основните хемороидални артерии, които причиняват първичните хемороиди, има и допълнителни артерии в ректума. По време на операцията не може да се отреже изцяло аналният канал и хирургът да остави след себе си, образно казано, обгоряло поле. Такива операции са правени не само в нашата страна. Но се оказаха порочни. Рискът от усложнения на ректума след такава радикална операция е много по-голям от ползата им. Следователно, има и рецидиви. Но те протичат много по-леко и рядко изискват хирургическа намеса.

Милена ВАСИЛЕВА