Сколиозата е доста разпространено заболяване. Страдащият от нея не трябва да допуска физическо претоварване на организма, за да избегне изкривявания на гръбначния стълб. При това заболяване се налагат строги ограничения на определени действия. По принцип, сколиозата е изкривяване на гръбначния стълб спрямо неговата ос. Тя може да е придобита или вродена.
При това сериозно заболяване се забраняват следните действия:
• Оставането в едно и също положение в подължение на половин час и повече. Следва периодично да променяте положението на тялото и да се разтъпквате, а също така на всеки час да правите упражнения за отпускане на гръбначните мускули;
• Носенето на тежка чанта или друг тежък предмет, увиснал в едната ви ръка. По-добре носете раница, тъй като тежестта в случая се разпределя равномерно по гърба;
• Извършването на тежка работа, предполагаща физически натоварваня. Следва да ограничите натоварването на гърба, защото такъв вид дейност може да провокира появяването на дискова херня;
• Изпълняване на упражнения на лост, успоредка и други подобни уреди, предполагащи по-големи натоварвания на гърба, опасност от падане, скокове, премятания.
При сколиоза са забранени следните видове спорт: бокс, хокей, гимнастика, ръгби, баскетбол, футбол, бадминтон, тенис, сноуборд, каране на кънки, тежка атлетика, фехтовка, конен спорт, колоездене, някои видове танци, голф, хандбал, триатлон, борба, фрийстал, боулинг.
Опасността от физически претоварвания при сколиоза е много голяма. Затова се въздържайте от упражнения и занимания, които нарушават равновесието и координацията на движение. Прекаленото натоварване, оказващо натиск и товаране на гръбначния стълб, може съществено да увреди тъканите на гръбначния мозък. Може да провокира възникването на дискови хернии и защипване на нерв.
Ако по време на физически занимания и при дълбоко вдишване изпитате болки в лявата част на гърдите, това може да е свидетелство за първи признаци на развитие на сколиоза. Имайте педвид, че сколиоза 3-та и 4-та степен се лекува с помощта на операция. Ако заболяването ви е стигнало до такъв стадий, се налага изцяло да се откажете от каквито и да е упражнения, а също така ограничете обичайните си дейности. Но ако болестта не е толкова запусната и задълбочена, се препоръчва да се подложите на рехабилитация, включваща масажна терапия, плуване и лечебна физкултура, носене на специални корсети. Повечето лечебни и профилактични мерки за изправяне на осанката са насочени не само към “изравняване” на гръбнака, но и към укрепване на мускулите в гръдния и поясния отдел на гръбначния стълб.
Внимание!Ако ви е противопоказно бягането, можете да го замените със скандинавско ходене. Това е съвременен метод за физкултура, който позволява да раздвижите мускулите и да се насладите на свежия въздух.
Яна БОЯДЖИЕВА