Лятото е тук, температурите се покачват и слънчевите дни стават все по-примамливи. Но с тях идва и рискът от нещо познато (и болезнено) за мнозина – слънчевото изгаряне. То не е просто временен дискомфорт. То е сигнал от тялото, че нещо сериозно се случва под повърхността на кожата. Ако това лято ви предстои почивка на морето, то задължително трябва да разберете коя е най-ефективната защита срещу силното слънце.
Какво представлява слънчевото изгаряне?
„По същество това е възпаление“, обяснява д-р Рейчъл Абът, консултант-дерматолог от здравния съвет на университета Кардиф и Вейл, специализирана в рак на кожата.
Причината: ултравиолетовата (UV) радиация – главно UVB, но също и UVA лъчи. Когато проникнат в кожата, те увреждат нейната структура на клетъчно ниво. Имунната система реагира чрез отделяне на хистамини и простагландини – химични съединения, които предизвикват зачервяване, подуване и болка.
Но това не е просто временна реакция. UV радиацията е доказано канцерогенна и причинява увреждания на ДНК, които тялото невинаги успява да възстанови напълно. Това увреждане се натрупва с времето, повишавайки риска от рак на кожата.
Растяща тревога: ракът на кожата
От началото на 90-те години случаите на меланом – най-сериозната форма на рак на кожата – са се удвоили във Великобритания. През 2023 г. се очаква броят им да надхвърли 20 800. Според Cancer Research UK това се дължи отчасти на поколенията, които в младежките си години са били по-слабо информирани за вредите от слънцето и солариумите – особено през 60-те и 70-те години, когато евтините чуждестранни почивки стават масово достъпни.
Слънцезащитният крем – не е първата, а последната линия на защита
Може да е изненадващо, но дерматолозите не поставят слънцезащитния крем на първо място в списъка с мерки за защита. Според д-р Абът най-ефективната защита е сянката.
„Хората често бъркат високите температури с интензивността на UV лъчите“, казва тя. „Но UV индексът е най-висок около обяд, независимо дали е горещо или не.“
Затова се препоръчва да се избягва директно излагане на слънце в часовете между 11:00 и 15:00 ч., да се носят широкополи шапки, дълги ръкави, слънчеви очила и да се търси сянка. Слънцезащитният крем трябва да се използва за откритите части на тялото, които не могат да бъдат покрити с дрехи.
Благотворителната организация Macmillan препоръчва използване на крем с SPF 50 или поне SPF 30, с широкоспектърна защита срещу UVA и UVB, и редовно повторно нанасяне – особено след къпане или изпотяване.
Необходими са около 6 до 8 чаени лъжички слънцезащитен крем за цялото тяло на възрастен:
-
по 1 ч.л. за всяка ръка и крак;
-
1 ч.л. за гърдите и корема;
-
1 ч.л. за гърба;
-
1 ч.л. за лицето, врата и ушите.
Митът за „безопасния тен“
„Няма такова нещо като безопасен слънчев загар“, категорично заявяват експертите. Загарът всъщност е отговор на организма към увреждане на ДНК. Всеки път, когато потъмнявате, тялото ви се опитва да се защити – но плаща цена, която се трупа с времето.
Има ли лечение за слънчево изгаряне?
На този етап няма убедително лечение за възстановяване на ДНК, увредена от UV лъчение. Работата по тази тема продължава, но засега най-добрият подход остава превенцията.
Слънцето е живот, но и риск. Да се наслаждаваме на лятото отговорно означава да пазим кожата си – не само за деня, но и за бъдещето. Защото здравата кожа започва със сянка, шапка... и после крем.