Любимите пържени картофи и мекици са едни от забранените храни след Омикрон. Причината за това е, че изкушенията за малки и големи спада към групата на така наречените възпалителни храни. Към нея влизат още фаст фууд, заместители на захарта и готови сладкиши. Всички тези храни се превръщат в пречка за бързото възстановяване от щама Омикрон. На другия полюс са зеленчуци, горските плодове и билките, които допринасят за връщане на силите след инфекцията, казва Сергей Чудаков, който е ръководител на отдела по превантивна медицина в NTI HealthNet.

Имунитет

"Днес хората се хранят предимно с храни, които не помагат за укрепване на имунната система, а напротив - отслабват я. Това са всички фаст фууд храни, особено любимите на мнозина пържени картофки, готова майонеза с оцет, готови сладкиши - бонбони, торти, други сладкиши", казва Чудаков, цитиран от РИА Новости. Според него трябва да се обърне специално внимание на храните, съдържащи фруктоза.

"Съществува дългогодишно погрешно схващане, че фруктозата е по-здравословна от глюкозата. Изкуствените продукти, съдържащи фруктоза, се смятат за добро хранене, докато те всъщност имат възпалителен ефект и предизвикват инсулинова резистентност. Соковете, дори прясно изцедените, също невинаги са здравословни. По-добре е да избирате пресни плодове или да си правите смутита, а ако правите сокове, то това да са зеленчукови сокове, за предпочитане с билки или поне сладко-кисели плодови сокове", допълва лекарят.

Билки

Полезни след Омикрон са сладки и кисели плодове, почти всички зеленчуци, които са полезни както сурови, така и термично обработени, в зависимост от поносимостта - билки, които са богати на антиоксиданти, различни видове плодове, особено черни.

"Куркумата е много популярна сега - тази подправка също има противовъзпалителен ефект, но не трябва да се използва, ако имате гастрит или остро възпаление на червата", казва Чудаков.

"Млечните продукти за много хора са провокатори на хронично възпаление, така че с тях не трябва да се злоупотребява, а е по-добре да се предпочитат ферментирали млечни продукти. Овесените ядки, ако ги ядете всеки ден, също могат да бъдат провъзпалителни, затова се препоръчва да ги редувате с елда, ориз и ечемик", заключава експертът.