Специалисти препоръчват на хората, които ходят в гората, да спазват някои предпазни мерки: да носят многопластови дрехи и внимателно да се изследват при завръщането си у дома.
Инфекциозният лекар Александър Усков в интервю за "Звезда" говори за митовете, свързани с кърлежите. По-специално, експертът разсея мита, че слънчогледовото олио ще помогне бързо да извлече прикрепените паякообразни без последствия.
„Тези методи, които се разпространяват, не дават желания ефект: използването на агресивни течности, масла. Кърлежът ще умре, но няма да напусне мястото на засмукване, той ще трябва да бъде отстранен механично. Най-простият, най-ефективен и достъпен метод е да се премахне с нишки. Нишката е вързана между ствола и цефалоторакса, като внимателно отстранява кърлежа от повърхността на кожата, ”каза докторът.
US-учени алармират за голям риск от страшна болест, свързан с начина по който спим
Лекарят препоръчва самостоятелно отстраняване на кърлежите по този начин, само ако в дадения момент медицинската помощ не е на разположение, например, когато хората са на поход.
- Във всеки случай трябва да се свържете със специалист, който се занимава с кърлежи. Кърлежите трябва да бъдат представени за изпитване в сертифицирана лаборатория. Своевременното посещение на лекар по инфекциозни болести ще помогне да не се пропуснат необходимите симптоми, ако паякообразният е носител на опасна болест ”, посъветва експертът.
Защо се образуват нови бенки и кои от тях са опасни?
Докато вървите в гората, Александър Усков препоръча да се спазват някои предпазни мерки: да се носят многопластови дрехи и внимателно да се изследвате, когато се връщате у дома.
- Кърлежите не падат от дърветата. Това е още един мит. Те се изкачват не по-високо от метър на храст или висока трева, седят и чакат за плячката, към която се прикрепват ”, заключи лекарят./ zdrave.to
Харесайте zdrave.to и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!