Все по-сериозни притеснения се надигат сред жителите на Карлово и Сопот относно бъдещето на местните общински болници. Повод за това стана публикация на народния представител от "Възраждане" Кръстьо Врачев, избран от Пловдив – област, в която той изразява опасения за състоянието и перспективите пред МБАЛ "Д-р Киро Попов" в Карлово.
Според Врачев, в града се разпространяват тревожни сигнали, че болницата може да бъде закрита или преобразувана в частна. В тази връзка той е подал сигнал до компетентните институции с настояване за пълна проверка на финансовото и кадровото състояние на лечебното заведение.
Сред притеснителните факти, които посочва, са вече затвореното през май отделение по хирургия, липсата на неонатолог и предстоящото напускане на служители от родилното отделение. Паралелно с това в интернет се появяват десетки обяви за търсене на медицински специалисти, което допълнително засилва съмненията за тежко кадрово състояние.
"Това ме кара да си задавам още въпроси, на които не само аз, като народен представител, но и моите съграждани от Карлово държим да получим отговор. Разговарях лично с министъра на здравеопазването Силви Кирилов, като го помолих за съдействие, ако болницата е наистина в тежко състояние и пред затваряне, да се направи всичко необходимо това да не се допуска", коментира Врачев.
Кръстьо Врачев посочва, че към момента тече и подписка в подкрепа на това болницата да остане да функционира и то със същия обем дейности. Врачев твърди, че в нея подписи са положили "огромен брой хора". "Това е ясен сигнал, че има огромни опасения и притеснения в обществото", допълва той.
Паралелно с тези събития, подобна тревога съществува и в съседния град Сопот. Още през юни управителят на МБАЛ "Иван Раев" – Сопот д-р Стефан Анастасов заяви на заседание пред общинските съветници, че лечебното заведение има ресурс да функционира само още няколко месеца. Сред основните проблеми той посочва разминаването между разходите – най-вече за заплати и електроенергия – и оскъдния лимит от Здравната каса. Според д-р Анастасов, болницата се нуждае от допълнителни 30 000 лева месечно, за да продължи дейността си.
"Не ни достигат около 30 000 лева месечно. Един път затвори ли – няма отваряне", подчерта д-р Анастасов. По думите му, 80% от персонала е в пенсионна възраст, а единственото, което временно е стабилизирало болницата, са приходи от апаратура, дарена от две фирми. "Това доведе до ръст в приходите от рентгена и лабораторията с 2-3 %", каза той.
Допълнително напрежение създава и казусът с приходите от наеми на общопрактикуващи лекари, които според решение на предишен Общински съвет е било възможно да постъпват в болницата, но в момента се внасят в общинския бюджет. Настоящият кмет на Сопот Станислав Стоенчев припомни, че още през 2020 г. в качеството си на съветник е предложил тези средства да отиват към лечебното заведение, но предложението не е било прието. "Приетият през 2021 г. План за финансово оздравяване също не предвижда получаването на тези средства от Болницата, което означава, че на Община Сопот не са дадени права да й ги предоставя", уточнява Стоенчев.
На фона на недостига на кадри и ограниченото финансиране, общинските болници в региона изглежда са изправени пред сериозни изпитания. Местните хора настояват за навременни и прозрачни действия от страна на отговорните институции, преди да е станало твърде късно. А народният представител Кръстьо Врачев е категоричен, че здравеопазването в България е като черна дупка – колкото и милиарда да налееш в него, те винаги не стигат и изчезват без следа и резултат.
"Бюджетът на здравната каса за тази година е почти 9,5 млрд. лева, най-големият отпускан някога, а резултатите са още по-плачевни. Най-болната нация сме в ЕС - с рекордна смъртност, ниска раждаемост и катастрофален демогравски проблем. За никой не е тайна, че целта на този огромен бюджет е една и тя е да бъде усвоен от "правилните хора" с големите интереси. Свидетели сме на един и същ процес, както в образованието, така и в здравеопазването, а именно ликвидирането на училища и болници. С тази разлика, че в голямата си част държавните болници, когато бъдат ликвидирани, веднага на тяхно място услужливо се появява частна такава, а с училищата не е така, бидат ли затворени - не се появява частно училище, а се обезлюдява района. Прави впечатление как частните болници процъфтяват на гърба на данъкоплатеца, а държавните тънат в мизерия и умишлено биват тикани към фалит и се вижда с просто око, че това е търсен ефект - с цел източване на бюджета и облагодетелстване на "правилните хора", изрази мнението си Врачев.
Прочетете още
- 14:00 Грозна гледка! Флакони от райски газ и натрошени бирени бутилки на спирка във Варна СНИМКИ
- 17:00 Героите на лятото: Когато дъждът е спасение, а доброволците – надежда
- 15:11 Епа Младост си е като у Враца! Паркираш където си поискаш СНИМКИ
- 16:00 Срив в системата: Ще затворят ли болниците в Карлово и Сопот?
оракул 17:34, 15.07.2025
Така е.Тази практика на закриване на болници ще доведе до концентрация на населението в десетина града.Другите ще се надяват на шамани,врачки,оракули,ходжи и гледачки на карти "таро".Толкоз.80 % от персонала е на пенсионна възраст!Е,а после?