СЗО иска от Китай най-накрая да сподели данни за произхода на Covid, пет години след появата на коронавируса. „Това е морален и научен императив“, се казва в изявление на Световната здравна организация, отбелязващо пет години от първото предупреждение на китайските власти за „вирусна пневмония“ в Ухан.
„Продължаваме да призоваваме Китай да споделя данни и достъп до тях, за да можем да разберем произхода на Covid-19. Това е морален и научен императив“, се казва в изявление на СЗО.
Както припомня Агенция Франс Прес, Covid-19 уби повече от седем милиона души и подкопа икономиките и здравните системи по цялата планета.
„Без прозрачност, споделяне на информация и сътрудничество между страните, светът няма да може да предотврати адекватно и да се подготви за бъдещи епидемии и пандемии“, се казва в изявлението на СЗО.
СЗО описа как на 31 декември 2019 г. нейният държавен офис в Китай пусна в медиите изявление от здравните власти на Ухан за случаи на „вирусна пневмония“ в града.
„През следващите седмици, месеци и години Covid-19 започна да оформя нашия живот и нашия свят“, се казва в изявление на здравната агенция на ООН.
„Докато отбелязваме този крайъгълен камък, нека отделим малко време, за да почетем тези, чийто живот е бил променен и изгубен, да отдадем почит на тези, които страдат от Covid-19 и Long Covid, да изразим нашата благодарност към здравните работници, които са пожертвали толкова много, за да се грижат за нас и обещаваме да извлечем поуки от Covid-19, за да изградим по-здраво общество утре.“
По-рано през декември генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус повдигна въпроса дали светът е по-добре подготвен за следващата пандемия, отколкото за Covid-19. „Отговорът е и да, и не“, каза той на пресконференция. - Ако следващата пандемия удари днес, светът все още ще бъде изправен пред някои от същите слабости и уязвимости, които позволиха на Covid-19 да се наложи преди пет години. Но светът също така научи много от болезнените уроци, на които ни научи пандемията, и предприе значителни стъпки за укрепване на защитата си срещу бъдещи епидемии и пандемии.“
През декември 2021 г., уплашени от опустошението, причинено от Covid, страните решиха да започнат разработването на споразумение за предотвратяване, подготовка и реагиране на пандемията.
Както отбелязва Agence France-Presse, 194-те държави-членки на СЗО, участващи в преговорите по договора, са се споразумели за повечето от това, което той трябва да включва, но са останали в практическите аспекти.
Ключова демаркационна линия е между западните държави с големи фармацевтични сектори и по-бедните страни, които се страхуват да бъдат изоставени, когато удари следващата пандемия.
Прочетете още
- 17:59 Жена, участвала в скандала на "Струма" пред Карлос Насар, с разказ за инцидента ВИДЕО
- 19:00 След нас потоп - ето какво оставиха след себе си служители от Община Стара Загора
- 20:14 Куче според зодията: Коя порода е най-подходяща за вас?
- 17:15 Добруджанец извади момиченце от езеро в последния ден от годината