Миомите, тези мистериозни израстъци в матката засягат милиони жени, често без тяхно знание, но в същото време могат да причинят проблеми, променящи живота им. От обилна менструация до усложнения по време на бременност, фиброидите остават до голяма степен неразбран и недостатъчно диагностициран проблем, пише BBC Science Focus.
Миомите оказват значително влияние върху женското здраве, като засягат до 70-80% от жените под 50-годишна възраст. Тези доброкачествени образувания на мускулна и фиброзна тъкан в матката се различават по размер, форма и местоположение. Те обикновено се класифицират според местоположението им в слоевете на матката: интрамуралните фиброиди растат в мускулната стена, субсерозните миоми растат по-близо до външната повърхност на матката, а субмукозните фиброиди растат близо до центъра на матката, където се развива бебето.
Честите симптоми включват обилно менструално кървене, болки в таза и гърба и проблеми, свързани с натиска, като често уриниране и запек. Големите фиброиди могат да променят формата на матката, което прави бременността по-трудна и увеличава риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане и необходимостта от раждане със секцио, обяснява д-р Мишел Грифин, директор на MFG Health Consulting.
Някои случаи по време на бременност могат да доведат до "червена дегенерация", сериозно състояние, което изисква незабавна медицинска помощ поради силна болка и системни симптоми.
Причините за фиброидите остават неясни, въпреки че е известно, че генетичните фактори, фамилната анамнеза и нивата на хормоните (естроген и прогестерон) играят роля. Тези хормони могат да стимулират растежа на фиброидите, което обяснява защо те се увеличават по време на бременност. Фиброидите често се откриват случайно при рутинен ултразвук, особено по време на прегледи по време на бременност, което подчертава ниската осведоменост за тяхната диагноза и въздействие.
Възможностите за лечение на фиброиди зависят от тежестта на симптомите и бъдещите планове за бременност, казва Грифин. Медикаменти като агонисти на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) понижават нивата на хормона, за да намалят фиброидите, но не са подходящи за продължителна употреба поради значителни странични ефекти като горещи вълни, безплодие и остеопороза.
Наскоро одобреният GnRH антагонист Linzagolix има по-слабо изразен профил на странични ефекти, което позволява използването му за по-дълъг период от време. Хирургията, включително миомектомия или хистеректомия, може да се наложи в тежки случаи, но не е подходяща за жени, които планират да заченат.
Въпреки наличните лечения, информираността за фиброидите остава критично ниска, което води до забавяне на търсенето на медицинска помощ. Затварянето на тази празнина е необходимо, за да се преодолее стигмата, свързана с менструалното здраве и да се подобри достъпът до жизненоважни лечения, смята Грифин.
Важно! Текстът в тази статия е чисто информативен и не съдържа медицински съвети. Ако имате здравословни проблеми, не забравяйте да се консултирате с лекар.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Freepik