Светът прекара 2020 година в очакване на ваксината, която да имунизира всички нас срещу новия смъртоносен коронавирус. Въпреки че обикновено отнема години за провеждането на проучване и тествания преди една ваксина да бъде пусната за употреба, в момента учените се надпреварват да произведат ефективен и безопасен препарат. Извършват се клинични изпитвания на 54 ваксини върху хора и поне 87 са под активно наблюдение върху животни в предклиничен етап.

Все пак най-напреднали са трите препарата, разработвани от Оксфордския университет, заедно с концерна Астра Зенека, американската фармацевтична компания Модерна и Пфайзер, който работи съвместно с германската фирма Бионтек.

И за трите ваксини е регистрирана ефективност от около 90% при изпитвания на късен етап. Резултатите от третата фаза на Оксфордския препарат бяха обявени преди броени дни, на 23 ноември. Пфайзер/Бионтек първи съобщиха резултатите си, последвани от Модерна, чиито тествания обаче все още продължават.

Ваксината на Оксфордския университет работи като традиционна инокулация, при която се използва отслабен вирус или малки количества от него. По този начин, в случай че истинският вирус попадне в тялото, организмът ще изгради имунен отговор. Препаратите на Пфайзър/Бионтек и Модерна пък използват неприлагана във ваксините досега РНК технология. При нея в тялото се въвеждат последователни генетични инструкции за производство на антигени и генериране на имунен отговор към клетките на ваксинираното лице.

И трите ваксини изискват да се направят две дози, като за тази на Пфайзер интервалът е 3 седмици, а за Модерна и Оксфордската – четири. Една от основните разлики обаче е свързана със съхранението.

Най-лесна за съхранение и транспортиране е Оксфордската ваксина, която се съхранява при хладилна температура. Подобно на повечето други ваксини тя също ще трябва да бъде изпратена до центровете за ваксинация в хладилни фургони или хладни кутии и да се съхранява при температура между 2°С и 8°С.

Препаратът на Модерна може да се запазва при -20°С в продължение на 6 месеца. Доказано е, че може да издържи до 30 дни в домакински хладилници при стайна температура до 12 часа, а компанията твърди, че може да се разпространява с широко достъпна инфраструктура и без разреждане преди ваксинацията.

Относно ваксината на Пфайзер има някои опасения, тъй като за съхранението й трябва да се поддържа температура от около -70°С с цел да се запази оптималната ефективност. За целта компанията разработи собствена опаковка, която позволява дозите да се съхраняват 10 дни без специализирани фризери. Остава обаче изискването да бъде смесена с друга течност преди прилагането й.

Цените на трите ваксини да варират но най-скъпа е тази на Модерна. През лятото тя се предлагаше за $38 или £28. За сравнение, на Пфайзер струваше $20 или £15. Оксфордската ваксина ще бъде много по-евтина – под £3 дозата.