Предстои ми операция на лявото коляно - пластика на ПКВ. Моля за информация, каква част от общата сума за операцията се покрива от Здравната каса? Какво включва тя? Също така, какви са необходимите документи, които трябва да се подадат преди и след операцията, т.е. каква е цялата процедура?
Красимир Павлов, гр. София
При лечение по клинична пътека НЗОК заплаща на изпълнителите на болнична помощ за всички медицински дейности, включващи: изследвания, предоперативна подготовка, операция, лечение в болницата, с назначаване до два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в същото лечебно заведение за болнична помощ, в рамките на един месец след изписването.
Вие може да бъдете оперирана по КП №159 “Артроскопски процедури в областта на скелетно-мускулната система”. По тази клинична пътека има скъпоструващи медицински изделия за провеждане на лечение, които НЗОК не заплаща: резорбируеми винтове и анкери при артроскопски процедури и еднократни артроскопски изделия.
Вашият личен лекар или специалист-ортопед, след извършен преглед трябва да ви издаде направление за хоспитализация (бланка МЗ-НЗОК №7) с установената диагноза. Направлението е валидно 30 календарни дни. С него може да постъпите в лечебно заведение, сключило договор с НЗОК, по ваш избор, на територията на цялата страна.
Необходимите документи и всички останали изисквания ще ви бъдат съобщени в лечебното заведение, където ще ви оперират.
Мария Димова 00:03, 01.07.2021
Ако в амб.лист от преглед при ортопед са написани невярни неща, как може пациент да поиска анулиране на направлението за ортопед, издадено от джипито за да може да го ползва при друг ортопед и премахване на неверните неща от този т. нар. "преглед" в медицинското му досие? Пример пациента не е казал,че е падал, но там е записано обратното, диагнозата от друг преглед преди това е начална гонартроза, но в момента този друг ортопед поставя диагноза изкълчване, навяхване, без дори да изпрати пациента на рентген, без пациента да е казал такова нещо и т.н.....