Наскоро учени в Корея откриха нов човешки коронавирус (HCoV), различен от вируса, който причинява COVID-19. Този тип вирус, който принадлежи към семейството на алфакоронавирусите, е открит при 103-дневно бебе със симптоми на пневмония. Учените не могат да отговорят как точно вирусът е влязъл в тялото на детето, пише Korea Biomedical Review 

Бебето, което е диагностицирано с новия вирус, е било хоспитализирано в болница Ансан към Корейския университет с температура, кашлица, отделяне на храчки и хрема. Освен това детето имало признаци на остър среден отит и чернодробна дисфункция: повишени нива на AST/ALT — 462/350 IU/L.

AST (аспартат аминотрансфераза) и ALT (аланин аминотрансфераза) са ензими, открити в черния дроб, които помагат за обработката на протеини. Когато чернодробните клетки са увредени, тези ензими изтичат в кръвния поток и повишените нива на AST/ALT могат да показват чернодробно възпаление или дисфункция, които са наблюдавани при заразеното бебе.

За да проследи произхода на този вирус, изследователски екип, ръководен от професор Song Jin-won от катедрата по микробиология в Медицинския колеж на Корейския университет, анализира проби от бебета, които са имали симптоми на пневмония през 2022 г.

Освен това изследователите са тествали 880 диви корейски мишки, събрани между 2018 г. и 2022 г. за вирусни инфекции. Те са открили, че 16 от тези гризачи (около 1,8%) са носители на нов алфакоронавирус, тясно свързан с вируса, открит в бебето, с генетично сходство, вариращо от 93,0 до 96,8%, според проучването, публикувано в международното списание Emerging Microbes & Infections.

Професор Сонг отбелязва, че този вирус е генетично различен от известните човешки коронавируси като 229E, NL63, OC43 и HKU1, което предполага неговия животински произход. Докато COVID-19 засяга предимно дихателната система, този новооткрит вирус е свързан както с пневмония, така и с чернодробна дисфункция.

Възможността за предаване на вируса от човек на човек остава неясна и изисква допълнително проучване.

Превод: GlasNews.bg / Снимката е илюстративна: iStock / Getty Images