Серия от скорошни проучвания разкриха обезпокоителна реалност, скрита зад ярката привлекателност на вейповете за еднократна употреба: това, което обещават на хората по отношение на удобството, може да крие сериозна заплаха за здравето на милиони.
Изследователи от Калифорнийския университет в Дейвис, ръководени от доцент Брет Пулин и докторанта Марк Салазар, публикуваха работата си в списанието ACS Central Science. Както съобщава HealthDay, те анализирали седем евтини устройства за еднократна употреба от популярни марки и установили, че няколко от тях съдържат опасни нива на тежки метали, включително невротоксично олово, както и канцерогенни никел и антимон, дори преди употреба.
След като изследователите симулирали типична употреба, активирайки всяко устройство за 500 до 1500 всмуквания, те открили повишени концентрации на хром, никел и антимон. Цинкът, медта и оловото били високи при първоначалната употреба, но никелът и антимонът в някои устройства се повишили до нива, надвишаващи границите на риска от рак. В четири случая емисиите на никел и олово надвишили праговете, свързани с неврологични и респираторни заболявания.
Едно устройство е отделило повече олово за един ден употреба, отколкото се вдишва от пушенето на около 20 кутии традиционни цигари, плашещо сравнение, отбелязано както от изследователи, така и от медии. Източникът на оловото вероятно са били оловно-медни сплави в хардуера на устройството, които са се отделили директно в течността на електронната цигара преди началото на изпаряването, казват авторите.
Тези открития са особено тревожни, като се има предвид популярността на тези устройства за еднократна употреба, особено сред подрастващите и младите хора. Авторите на изследването подчертават спешната необходимост от регулаторни мерки за защита на общественото здраве.
Въпреки че електронните цигари често се рекламират като „без тютюн“ и с ниско съдържание на канцерогени, минали проучвания показват, че при нагряване, продуктите за вейпинг от по-ново поколение и продуктите за вейпинг за еднократна употреба могат да отделят формалдехид в количества, сравними или дори превишаващи цигарения дим. По този начин, металите в тези устройства може да са само един аспект от безпокойството поради общия им химичен състав.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Getty
Маша 17:52, 12.07.2025
Пишете падробния ефект от тези вейпове,защото хората не знаят и ги вземат за да пробват.И така си започва.Пушиш,дърпаш,смучиш-какъв е ефекта,че народа откачи.Виждам по улиците млади момичета,млади майки смучат като ненормални.Какво е това и на какво прилича?