Изследователи са постигнали напредък в тестването на генетично модифицирани свински сърца като временни заместители за критично болни бебета, чакащи трансплантации. Тези усилия биха могли да помогнат на бебетата да оцелеят, за да получат донорско сърце, като намалят рисковете, свързани със съвременните медицински устройства. Това съобщава SciTechDaily.
Екип в Детската болница в Лос Анджелис, ръководен от сърдечния хирург д-р Джон Дейвид Кливланд, демонстрира, че свински сърца могат да се използват като временен „мост“ за бебета с животозастрашаващи сърдечни заболявания, като например еднокамерна сърдечна болест.
Представяйки резултатите си на 28 април на годишната среща на Международното дружество по трансплантация на сърце и бял дроб в Бостън, Кливланд заяви: „Целта е да можем да използваме свински сърца вместо машини, за да поддържаме тези бебета, докато не се намери подходящо човешко сърце“.
В тестове върху бабуини, генетично модифицираните свински сърца показват рекордни нива на оцеляване, а в някои случаи отхвърлянето е обратимо. В частност, един бабуин е живял със свинско сърце в продължение на 620 дни - рекорд за всеки нечовекоподобен примат.
Ксенотрансплантацията, или използването на животински органи при хора, се изучава от десетилетия, но едва последните постижения я превърнаха в сериозна алтернатива.
Традиционните механични поддържащи устройства, като например камерни асистиращи устройства (VAD), често не са подходящи за кърмачета със сложни сърдечни заболявания. Кливланд отбеляза, че сърцето на свинята, за разлика от това на машината, може би е по-способно да реагира на естествената физиология на кръвообращението на детето.
Кърмачетата на VAD страдат от висок процент усложнения и само малък процент от тях оцеляват след три месеца. Използването на свински сърца би могло да позволи на бебетата да напуснат болницата и да чакат трансплантация у дома, намалявайки както риска, така и разходите.
Проучването е продължило пет години и е включвало трансплантация на свински сърца в 14 млади бабуини. Осем от тях оцелели дълго време, а един получил сърце от същия вид след трансплантация на свинско сърце - първа в света. Свинските сърца са получени от генетично модифицирани миниатюрни прасета от Юкатан, селектирани заради бавния им растеж и по-добрата им съвместимост.
Екипът също така е тествал експерименталното лекарство тегопрубарт, за да помогне на имунната система да приеме чуждия орган. Този подход, съчетан с по-добро запазване на органите, значително е подобрил резултатите в сравнение с предишни проучвания, като например случая с бебето Фей от 1984 г., при който сърцето на бабуина е било отхвърлено в рамките на седмици.
Кърмачетата могат да бъдат особено добри кандидати за ксенотрансплантация, тъй като имунната им система е по-слабо развита и е по-малко вероятно да отхвърлят чужди тъкани. Д-р Кливланд отбеляза, че децата под 18 години имат по-малко антитела срещу свине в сравнение с възрастните, което потенциално ги прави по-подходящи за този вид трансплантация.
Въпреки че изследванията все още продължават, работата дава надежда, че децата с тежки сърдечни дефекти скоро ще имат по-безопасен и по-ефективен вариант, докато чакат човешки донор.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Freepik