В скорошно проучване учени са направили удивително откритие за връзката между изкуството и благосъстоянието, особено с възрастта. Изследването включва 2843 възрастни, родени между 1946 и 1964 г. Те изследвали как заниманията с изкуство влияят върху психическото и физическото здраве, пише Newsweek.
Резултатите от проучването се оказват много показателни. Възрастните, които са участвали във всякакъв вид развлекателни изкуства през годината, са имали по-добро психическо и физическо здраве в сравнение с тези, които не са се занимавали с изкуства. Това подобрение е било отбелязано дори след като са били взети предвид различни начини на живот и демографски фактори.
Интересното в това изследване е широката дефиниция на понятието „правене на изкуство“. Участниците не само са създавали произведения на изкуството - те също са посещавали събития като концерти и художествени изложби, участвали са в семинари и дори са били доброволци в художествени организации. Подобно разнообразие означава, че в областта на изкуството има по нещо за всеки.
Кристина Дейвис, водещ автор на изследването, подчертава, че видът изкуство, което е от полза за здравето, варира от човек на човек. Може да бъде всичко: слушане на музика, рисуване, танци или дори фотография. Основното е да се занимавате с онези видове изкуство, които носят радост и релаксация.
Особено приятен е фактът, че не е нужно да сте Микеланджело или Бетовен, за да се възползвате от това изследване. Независимо от нивото на умения, простото участие в час по изкуство може да подобри вашето благосъстояние. Това включва чувство на щастие, удовлетворение, релаксация и връзка с други хора.
Това изследване не само хвърля светлина върху значението на изкуството в личния ни живот, но има и практически последици. Например, включването на повече дейности, базирани на изкуства, в домовете на възрастните хора може значително да подобри качеството на живот на възрастните хора.
В бъдеще изследователите искат да определят "оптималната доза изкуство" за възрастните хора. Въпреки че общата препоръка е около два часа седмично, това може да варира. Предизвикателството е да се намери правилният баланс, който ще увеличи максимално психическото и физическото здраве.
Това изследване ни казва, че изкуството не е просто забавление, то е благоприятно за здравето, особено с напредване на възрастта. Това е призив да прегърнем изкуството в различните му форми не само за творчество, но и за нашето благополучие.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: Unsplash