В бъдеще ваксинацията срещу коронавируса ще бъде задължителна в Австралия, но не и в САЩ.

Дебатът започна още преди създаването на ваксинато, докато по света се налагат все повече ограничения срещу повторното разпространение на епидемията.

В САЩ, където част от населението изпитва жива неприязън срещу принудителни мерки като обикновеното носене на маска, въпросът изглежда решен: ваксината срещу COVID-19 няма да е задължителна.

Доктор Антъни Фаучи, директор на Националния институт по инфекциозни заболявания на САЩ, обяви вчера, че "не можем да задължаваме или да се опитваме да принуждаваме хората да се ваксинират".

"Никога не сме го правили", заяви високопоставеният служител, член на екипа на Белия дом за борба с вируса, по време на видеоразговор, организиран от университета Джордж Вашингтон.

"Можем да го направим задължително за определени групи, като медицинските служители, но не можем да задължим цялото население", добави той.

Правителството на Доналд Тръмп даде предварителна поръчка за стотици милиони дози на шестте компании, разработващи потенциални ваксини и предвижда дозите да бъдат безплатни.

Няколко часа по-рано по радиото в Мелбърн австралийският премиер Скот Морисън обяви, че ваксинирането срещу коронавируса "трябва да е задължително" в неговата страна, с изключение на случаите, когато има медицински противопоказания. Целта: 95 на сто имунизирани.

Австралия вече си осигури получаването на "обещаваща" ваксина чрез споразумение с шведско-британската фармацевтична група AstraZeneca.

И в Европа битката за ваксина е поголовна между фармацевтичните компании, но такава – няма! ЕС обаче има заделени пари, като се появи.

Европейската комисия обяви днес, че е приключила проучвателните разговори с дружеството CureVac за закупуване на потенциална ваксина срещу COVID-19.

Това е продължение на успешните крачки, направени в тази посока със Sanofi-GSK на 31 юли и с Johnson & Johnson на 13 август, както и с подписването на предварително споразумение за закупуване с AstraZeneca на 14 август.

Ще има ли за всички ни, дали ще е платена? Отговорите предстоят.

След появата на болестта в Китай през декември, пандемията причини смъртта на най-малко 781 194 души по света. А от началото на пандемията са диагностицирани над 22 187 780 случая на заразяване в 196 страни и територии.

Предвид притеснителните цифри и нарастването на броя на заразените, по цялата планета се въвеждат все повече ограничения.

Относително пощадената от пандемията Финландия наложи ограничения на пътуванията от повечето страни от ЕС, като се похвали, че вече има "най-строгата" гранична политика в ЕС.

Норвегия пък добави Гърция, Великобритания, Ирландия, Австрия и някои региони на Швеция и Дания в списъка на страните, където се препоръчва да не се извършват пътувания "без наложителни причини".

А в съседна Гърция властите обявиха, че въвеждат задължително носене на маски на остров Миконос, дори и на плажа.

Във Франция броят на новите случаи през последните 24 часа надхвърли 3700, цифра, нечувана от месец май.