Пикът на четвъртата COVID вълна тази година вероятно ще съвпадне с най-подходящия период за ваксинация срещу грип.

Експертите прогнозират, че през следващите седмици ръстът на заразени от коронавирус ще доведе до нови опашки от желаещи да се имунизират.

Възможно е до края на годината да бъде разрешена и т.нар. буустерна, или трета доза COVID ваксина. Между ваксината за грип и която и да е доза от тази за COVID обаче трябва да има най-малко 14 дни. Това е посочено в кратката характеристика на три от четирите разрешени препарата. Става въпрос за „Пфайзер“, „Модерна“ и „Янсен“, пише "Здравен Телеграф".

При ваксината на „Астра Зенека“ пък минималната разлика е седмица.

Проучване

В клиничното проучване на ваксината срещу коронавирус на „Пфайзер“–„Бионтех“ и „Модерна“ от участниците се е изисквало да съблюдават интервал от минимум две седмици преди или след приложението на противогрипна ваксина, за да получат първа или втора доза срещу COVID-19. В кратката характеристика на еднодозовата ваксина на „Джонсън и Джонсън“ пък е записано, че разрешени за употреба ваксини с изключение на живи ваксини могат да се прилагат повече от 14 дни преди или повече от 14 дни след ваксинирането с „Янсен“ в рамките на проучването.

„Разрешени за употреба живи атенюирани ваксини могат да се прилагат повече от 28 дни преди или повече от 28 дни след ваксинирането в проучването“, гласи още информацията. В клиничното проучване за ефикасността на ваксината на „Астра Зенека“ пък са допускани доброволци, които е можело да се имунизират и срещу грип 7 дни преди или след която и да е доза от Оксфордската ваксина срещу коронавирус.

Битка

Миналата зима беше първата у нас, в която Националната референтна лаборатория не доказа нито една положителна проба за инфлуенца при изследвани над 2400. Според експертите противоепидемичните мерки срещу COVID-19 са причина за липсата на циркулация на грипни вируси. В същото време обаче няколко болници докладваха, че лекуват пациенти, едновременно заразени с инфлуенца и коронавирус. Освен това с нарастване броя на преболедувалите и ваксинираните срещу COVID се очаква надмощието му да отслабва. Така през есента короната ще се изправи в битка за реванш със сезонния грип.

Два пъти в годината – през февруари и септември Световната здравна организация (СЗО) издава препоръки за състава на противогрипните ваксини за Северното и Южното полукълбо. От миналата година експертите правят отделни препоръки за двата вида ваксини – тези на базата на яйца и клетъчните или рекомбинанти ваксини (виж карето). Разликата при тях е в начина на производство. В първия случай те са получени в кокоши ембриони от здрави кокошки, а във втория – в клетъчни култури. Освен това ваксините са тривалентни и четиривалентни.

Чакащи

Четиривалентните ваксини, които България получава, се продават в аптеките на цени около 20-25 лв. Доставки у нас правят две фирми. През последните години обаче бройките бързо свършват и дори се изготвят списъци с чакащи. Първите дози обикновено се пускат на пазара през септември. През октомври пък трябва да пристигнат и заявените количества за безплатна имунизация срещу грип на възрастните хора на и над 65 г. Те трябва да са около 200 000 бр.

Тази есен обаче се очаква за първи път да пристигнат и подсилени ваксини срещу инфлуенца. Те са предназначени за много възрастни хора с по-слаба имунна реакция. Препаратите ще са с подсилено антигенно съдържание, като антигенът е с до 4 пъти по-висока доза от стандартното. Целта е възрастните с отслабена имунна система да развият по-добра защита срещу грипа. Различни изследвания показват, че подсилените ваксини са с 24% по-ефективни.

Индийската зараза се бори с камбоджанската

През следващите месеци се очаква да преобладава индийският щам на коронавируса, познат още като Делта вариант. В същото време според препоръката за състава на противогрипните ваксини в Северното полукълбо се задава нов грип, открит през миналата година в Камбоджа. Той е от типа А/H3N2 и се очаква да циркулира през идната зима. Така двете зарази ще се борят за надмощие. Заедно с камбоджанския щам на грипа вероятно ще се завърне и по-познатият вариант – Виктория. Той е регистриран за първи път през 2019 г. и е от типа на свинския пандемичен щам А/H1N1. Грипните вируси от тип В пък ще бъдат Вашингтон и добре известният ни Пукет, прогнозират още от СЗО. При състава на рекомбинантните ваксини има само една промяна. Там е заложен друг грип, родственик на свинския – Уисконсин. Той също е А/H1N1. Отново обаче присъства грипът от Камбоджа, както и другите два щама от тип В.

Мислят комбинирана защита

Учени работят по клинични изпитвания на комбинирана ваксина срещу грип и коронавирус. Според специалисти от цял свят COVID-19 ще продължава да циркулира още дълго и е възможно да се превърне в сезонен вирус като инфлуенцата. Същото важи и за имунизациите срещу него. Очакванията са ваксинирането срещу коронавирус да се повтаря през определен период, както ежегодната имунизация при грипа. Ето защо новата цел на световните умове е да измислят ваксина, която да защитава едновременно от инфлуенца и COVID-19. Дотогава остава възможността да се поставят отделни ваксини.