В инструкциите във ваксината Gam Covid Vac ("Sputnik V") се казва, че ваксината е противопоказана при бременни жени и млади майки, които кърмят. Но онзи ден в официалния канал на Telegram STOPKORONAVIRUS.RF се появи допълнение: в момента не се препоръчва прилагането на ваксината, ако планирате зачеване на дете през следващите три месеца.

Също така, позовавайки се на Министерството на здравеопазването, са публикувани още няколко условия, когато човек трябва да се въздържа от ваксинация със "Sputnik V":

- ако човек има туберкулоза,

- всякакви новообразувания,

- хепатит В, С,

- сифилис,

- ХИВ,

- остър коронарен синдром или инсулт, претърпели в рамките на една година преди момента на кандидатстване за ваксинация.

Тези препоръки са добавени към официалния списък на противопоказанията, който се появява в регистрираните инструкции за лекарството Gam Covid Vac. Този списък изглежда така:

- остри инфекциозни и неинфекциозни заболявания, както и обостряния на хронични заболявания - ваксинацията е възможна не по-рано от 2-4 седмици след възстановяване или ремисия;

- лека ARVI, остри инфекциозни заболявания на стомашно-чревния тракт - ваксинацията е разрешена след нормализиране на температурата;

- възраст до 18 години - ваксинацията не е разрешена „поради липса на данни за ефикасността и безопасността“.

Освен това има раздел „Използвайте внимателно“. Строго погледнато, това не е абсолютно противопоказание, а "условно": теоретично лекуващият лекар, след като е оценил състоянието на пациента в определен момент от времето, може да одобри антиваксинация. Ваксинацията може да бъде разрешена с повишено внимание:

- с хронични чернодробни и бъбречни заболявания,

- тежки нарушения на ендокринната система (захарен диабет),

- тежки заболявания на хемопоетичната система,

- епилепсия, инсулти и други заболявания на централната нервна система,

- заболявания на сърдечно-съдовата система (анамнеза за миокарден инфаркт, миокардит, ендокардит, перикардит, исхемична болест на сърцето),

- първични и вторични имунодефицити,

- автоимунни заболявания,

- белодробни заболявания, астма и ХОББ,

- при пациенти с диабет и метаболитен синдром,

- с алергични реакции, атопия, екзема.

А КАК Е НА ПРАКТИКА?

В Москва, където мащабната ваксинация със "Sputnik V" започна по-рано (от 5 декември), списъкът с изброените хронични заболявания сега се счита за категорично противопоказание за ваксинация. Това се посочва на официалния портал на кмета на столицата. Лекарите отбелязват обосновката на този подход - в края на краищата няма категорични данни от изследвания за това как такива пациенти понасят аденовирусната ваксинация.

Освен това ваксинацията срещу Sputnik V все още не е одобрена за по-старото поколение на възраст 60+. Това беше подчертано на всеруската пресконференция от президента Владимир Путин. Той обясни, че все още не се ваксинира, тъй като е спазващ закона и законното използване на ваксината за хора на неговата възраст все още не е осигурено. В Министерството на здравеопазването сега има клинични проучвания върху по-възрастни доброволци, съобщава КР.ру . Очаква се, че решението за възможността за ваксинация на възраст 60+ може да бъде взето през третото десетилетие на декември.

Според редица експерти, две други руски ваксини - новосибирската "Вектор" и на Център Чумаков - може да бъдат по-малко реактогенни (т.е. те ще дадат по-малко странични ефекти) и следователно може да бъдат по-предпочитани за възрастни хора и пациенти с хронични заболявания. В същото време имунната защита срещу такива ваксинации най-вероятно ще бъде по-малко устойчива и дългосрочна, отколкото след "Sputnik V", предполагат експерти.

Превод: Glas.bg