Морбили, дифтерия, детски паралич, тетанус, едра шарка – това са само някои от тежките заразни болести, изкоренени или поставени под контрол с помощта на ваксините и масовата имунизация.
Днес надеждата е в списъка да успеем да вкараме и COVID-19, който вече цяла година блокира живота по света и отне живота на милиони по цялото земно кълбо.
За Евросъюза вече има одобрени 3 ваксини – две от типа информационна РНК и една аденовирусна. Какво означават тези типове и как работят? РНК – що е то?
Последното поколение ваксини – информационните РНК ваксини на "Пфайзер" и на "Модерна" инжектират инструкциите за производство на част от спайк протеина на коронавируса, чрез който той заразява.
Колко трае колективният имунитет без ваксина? От ден до пладне – толкова!
Клетката "прочита" тези инструкции и започва да го произвежда. Произведеният спайк протеин на свой ред стимулира имунната система, която разпознава белтъка, създавайки антитела срещу него.
"По тази технология имунният отговор става чрез синтез на белтъци, които са програмирани де факто от тази информационна РНК, това е процес, който нормално се извършва във всяка една клетка, в нея се синтезират много други белтъци, включително ензими", обяснява пред bTV проф. д-р- Христо Найденски от Института по микробиология при БАН.
Информационната РНК технология не е създадена сега, заради пандемията от COVID-19, а е обект на интензивни научни изследвания повече от десетилетие. Проучвания на технологията са правени при заразни болести като Зика и MERS, както и за борба срещу някои форми на рак.
СЗО-то задава три сериозни въпроса за ваксините. Кой ще търси отговорите?
Доц. д-р Борислав Борисов от Българската асоциация по клиничните проучвания уточнява: "В началото този тип конструкт е създаван за производство на терапевтична ваксина при конкретни форми на рак. Не са нови технологиите. За първи път пандемията ни накара да ги вкараме в индустриално производство. Но те не са толкова нови, че да не са достатъчно изследвани, проверявани и т.н. Този конструкт остава много за малко в клетката и не попада в ядрото, т.е. всякакви опасения, че този тип ваксини могат да се интегрират в човешкия геном са несъстоятелни".
Векторните ваксини
Другият тип ваксини - ДНК векторните ваксини, каквито са тези на "Астра Зенека" и на "Янсен" – също са познати от десетилетия на науката, като конкретният модел е разработван по време на кризата с Ебола. При тях се използва аденовирус, който е модифициран, така че да съдържа ген, отговорен за производството на спайк протеина на коронавируса.
Аденовирусът не може да се възпроизвежда и да причинява заболяване. Клетката използва този ген, за да произведе протеина, съответно имунната система го разпознава като чужд и активира естествената защита срещу него. От този тип е и руската "Спутник V".
Проф. Найденски уточнява, че при този препарат се използват два аденовирусни щама, като така се подсилва имунният отговор.
Войната за ваксините е в ход: Застрашени ли са доставките за Европа?
Инактивирани вируси
В Китай също имат свои разработки. Едната е векторна аденовирусна ваксина, а другата – една от най-старите от историческа гледна точка, при които се използва инактивиран вирус.
"Това е инактивиран щам, т.е. те си имат вируса, омаломощават го, използват това, за да се получи имунен отговор, те са най-най познатите ваксини, с които човечеството работи от десетилетия. Резултатите не са лоши, поне това което засега е съобщено", коментира проф. Борисов.
Защита чрез растения
Скорост набира и канадска разработка, при която се използва растение, което да произведе антигена и той да се инжектира на човека, за да предизвика имунен отговор.
"Сега са в момента в последна фаза такива изследвания, но ние такива ваксини сме виждали и при други заболявания. Така че и това не е някаква нова технология, която някой е извадил в последния момент от ръкава си. Такива митове са изключително несъстоятелни", посочва проф. Борисов.
Разрешени под условие
До момента три ваксини срещу COVID-19 са получили разрешение за употреба в Евросъюза - информационната РНК ваксина на "Пфайзер" и тази на "Модерна", както и векторната аденовирусна на "Астра Зенека". Ваксините са минали през всички фази на клиничните изпитвания.
Доц. Кунчев разкри кога започва масовата ваксинация! Много по-рано ще е
Разрешението за употреба е под условие за 1 година, след която регулаторът ще реши с колко да го удължи.
Д-р Мария Попова от Изпълнителната агенция по лекарствата е категорична, че "няма компромис с качеството, ефикасността и безопасността".
Всеки месец през тази една година производителите имат задължението да докладват на европейския регулатор информация за страничните ефекти при ваксинирането в реални условия. Първият доклад за актуализация на безопасността вече е факт за ваксината на "Пфайзер".
"Аз мога да кажа с облекчение, че получените и в България, и в ЕС, а и в света нежелани лекарствени реакции, гравитират около това, което е описано в кратката характеристика", посочва д-р Попова.
Проф. Борисов пък определя като "доста неоснователен" скепсиса към ваксините и е на мнение, че заради него само губим време, което може да се използва за решаването на проблема: "Впечатляващ е опитът на Израел, на Обединените арабски емирства и други страни извън ЕС, където няма такава резервираност. Напротив – има мобилизация и те очевидно ще излязат по-бързо от тази криза".
Какво предстои?
През месец март се очаква да бъде одобрена и четвъртата ваксина – тази на "Янсен". Тя вероятно ще бъде с една доза. Ако това са случи, 2,8 милиона души у нас ще бъдат ваксинирани до месец юни, изчисляват от здравното министерство. През април пък се очаква одобрението на пета ваксина, така че тези сметки ще са различни, ако и това се случи.
А масовото ваксиниране у нас се очаква да започне през март или април, то зависи и от доставките на договорените дози.