Може би тази рутина ви е позната: събуждате се, поглеждате се в огледалото и внимателно разглеждате тъмната, вдлъбната кожа под очите си. Изглеждате изтощени, въпреки че сте спали добре. И може би изглеждате по-стари, отколкото всъщност сте.

Тъмните кръгове са едно от най-често срещаните кожни проблеми, казва д-р Даниел Фридман, дерматолог и директор на клинични изследвания. Те също така са едни от най-разочароващите, когато става въпрос за лечение.

Околоочните кремове и серуми, които твърдят, че подобряват тъмните кръгове, могат да бъдат много скъпи. И повечето не са били подложени на „истински интензивни лабораторни или клинични тестове“, обяснява д-р Фридман, затова често са неефективни.

Тъй като тъмните кръгове могат да имат различни причини и да се проявяват в различни цветови нюанси като лилаво, синьо, кафяво или черно, не винаги има едно универсално решение за тяхното премахване, добавя той.

Но някои лечения могат да бъдат полезни.

Защо получавате тъмни кръгове? С напредването на възрастта кожата около очите ви става по-тънка и губи колаген, което позволява на кръвоносните съдове под нея да се виждат, създавайки синкаво обезцветяване, обяснява д-р Фридман.

Същевременно кожата и мускулите под очите могат да се отпуснат, което води до образуването на торбички, които хвърлят тъмна сянка, добавя той.

Тъмните кръгове могат също да бъдат генетични - ако други членове на вашето семейство имат подобен проблем, вероятността да се появят и при вас е по-голяма, казва д-р Айви Лий, дерматолог от Пасадена, Калифорния. Освен това тонът на кожата играе роля; хората с по-тъмна кожа може да имат по-голяма склонност да развият тъмни кръгове поради кафеникавата пигментация под очите, казва д-р Фридман.

Алергиите могат временно да влошат тъмните кръгове, както и дехидратацията, тютюнопушенето, недостатъчният сън или триенето на очите, обяснява д-р Лий.

Могат ли кремовете за очи да помогнат? Въпреки твърденията върху опаковките на продуктите или рекламите, няма научни доказателства, че продуктите без рецепта наистина премахват тъмните кръгове, обяснява д-р Роналд Мой, дерматолог и пластичен хирург в Бевърли Хилс, Калифорния. „Мисля, че никой от тях не работи“, добавя той. „Лично аз никога не съм виждал подобрение.“

Все пак той е провел изследване върху протеин в някои продукти за грижа за кожата, наречен епидермален растежен фактор, който стимулира растежа на клетките в кожата, и споделя, че е доказано, че съставката намалява торбичките под очите, когато се прилага локално. Според д-р Мой, това вещество може също да изсветли тъмните кръгове „до умерена степен“.

Д-р Лий отбелязва, че други съставки в околоочните кремове и серуми, като хиалуронова киселина, антиоксиданти или кофеин, могат да намалят тъмните кръгове, но те предлагат само „бързо решение“ и няма да ги премахнат трайно.

Например, продукти с овлажняващи съставки като хиалуронова киселина, керамиди или вазелин, комбинирани с избелващи агенти като витамин С и ниацинамид, хидратират и изпъват кожата под очите, така че кръвоносните съдове да не са толкова видими.

Но всички подобрения, които ще забележите, ще бъдат само временно. И в повечето случаи ще получите същите хидратиращи ефекти с всякакъв вид овлажнител – не е задължително той да бъде специфичен за тъмните кръгове.

Продуктите без рецепта с ретинол могат да помогнат за подобряване на обмяната на клетките и да удебелят кожата, което може временно да изсветли тъмните кръгове, обяснява д-р Фридман. Още по-добри резултати, добавя д-р Лий, може да се постигнат с локални ретиноиди, отпускани с рецепта, които може да бъдат по-ефективни от версиите без рецепта.

Но продуктите за тъмни кръгове могат да варират от десетки до стотици долари, а харченето на повече не води до по-добри резултати. Обикновено няма разлика между аптечните продукти и тези от висок клас, освен в „по-луксозните опаковки“, посочва д-р Лий, добавяйки „Това е надежда в бутилка.“

Какво друго работи? Някои лечения могат да изсветлят тъмните кръгове, да ги предотвратят от влошаване и понякога да ги премахнат напълно, в зависимост от причината за тях, казва д-р Лий.

Лазери. Фракционният лазерен ресърфесинг (известен също като Fraxel) може да премахне всяко кафеникаво обезцветяване чрез отстраняване на пигментирания слой на кожата, обяснява д-р Фридман. Други лазери, като Nd:YAG (или неодимов итрий-алуминиев гранат) лазер, могат да намалят лилавото или синьото обезцветяване, като се насочват към кръвоносните съдове, добавя той. А фракционните лазери с въглероден диоксид могат да намалят появата на тъмни кръгове чрез удебеляване на кожата под очите, казва д-р Мой.

Химически пилинг. Редовните химически пилинги, използващи ретинол или гликолова киселина, могат да предотвратят влошаването на тъмните кръгове, казва д-р Лий.

Микронидлинг. Тази процедура включва пробиване на кожата с малки игли, които правят малки рани и стимулират процеса на възстановяване на кожата, като задействат производството на колаген, който може да стегне, изпъни и изглади текстурата на кожата под окото, обяснява д-р Лий.

Пълнители. Пълнители с хиалуронова киселина (понякога в комбинация с лазери) могат да увеличат обема на кожата под очите, което прави тъмните кръгове по-малко видими, казва д-р Фридман. Пълнителите обаче могат да имат рискове като временно натъртване или подуване; много рядко са водили до запушвания в артерии, които снабдяват ретината с кръв, което може да доведе до слепота.

Хирургия. Лекарите могат да премахнат излишни мазнини и кожа под очите, за да помогнат при тъмни кръгове, причинени от торбички под очите, обяснява д-р Мой. Но операцията обикновено е последна мярка за пациенти, които не са постигнали резултати с други лечения.

Понякога комбинация от различни лечения може да бъде най-добрият подход, казва д-р Фридман. Възможно е да се наложат многократни процедури, за да се видят резултати.

И не винаги е възможно да се отървете напълно от тъмните кръгове, особено ако кожата показва признаци на стареене, казва д-р Фридман.

Той препоръчва да започнете лечение възможно най-рано, например през 20-те си години, вместо да чакате до 40-те или по-късно, когато вече имате по-малко колаген, с който да работите.

Превод: GlasNews.bg