Кампанията за поставяне на ваксини влиза и в социалните мрежи. Това е част от плана, обсъждан при здравния министър, стана ясно от думите на д-р Гергана Николова пред Нова телевизия. Така ще се достигне до онези 40-45% от колебаещите се, които имат много страхове. Кампанията трябва да е широка и на научна основа, обясни тя.

Установено било, че в социалните мрежи има и много фейк новини по темата за ваксините. Включително д-р Николова разбрала, че се разпространява и нейно фалшиво мнение с антиваксърски тези. Това трябвало да бъде променено.

Децата с хронични заболявания, наднормено тегло, диабет, астма - не са малко тези деца и точно те трябва да бъдат ваксинирани, защото това са заболявания, които биха се влошили след заболяване с COVID, категорична бе д-р Николова.

Много по-голям проблем вече е постковидното състояние. При младите жени има много тежък косопад, даде пример тя. Имала пациентки с много тежък диабет и много висока кръвна захар. Други пък отключили тежки панически разстройства, страх, неврологични заболявания.

Има голяма разлика между пациента, който е преболедувал грип и такъв с COVID. Той понякога опустошава белия дроб и после остава тежка дихателна недостатъчност.

След като имаме ваксина, с която можем да се справим с това заболяване, можем да предотвратим тези симптоми.

Много хора, на които гражданите вярват, трябва да се ангажират. Включихме се късно, но трябва да се разгърне кампанията, категорична бе тя.

Ваксината няма 100% покритие. Досегашната ефективност на РНК към двата щама 94-95%. Останалите 5-6% от тези 100, които имат други заболявания, може да развият симптоми, но няма да влязат в болница.

Има клетъчна памет, обясни д-р Николова по повод на третата доза. Не е първото заболяване, за което ще правим всяка година реваксинация, това не е нещо ново, коментира тя.

Одобрената пета ваксина ще бъде на белтъчна основа, наподобява шипчето на коронавируса, който е качен върху друг носител. От типа на старите ваксини, разказа д-р Николова.