Всеки ден в България умират по две жени от рак на маточната шийка, защото не са се имунизирали срещу вируса, който причинява този рак. Тази тъжна статистика е плачевна при налична безплатна ваксина за желаещите да се имунизират. Това коментира председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив д-р Костадин Сотиров пред Trafficnews. Той недоумява защо повече хора не се възползват от тази защита, а губим животи от заболяване, което е на 100% предотвратимо.
HPV е отговорен и за редица други злокачествени заболявания – на ануса, пениса, вулвата, вагината и органите в областта на главата и шията. Ракът на главата и шията, особено сред мъжете, бележи ръст през последните десетилетия, най-вече в индустриализираните държави – тенденция, която се свързва с промените в рисковото поведение и сексуалните практики.
В Европа, през 2020 г., ракът на маточната шийка е деветото по честота онкологично заболяване при жените, със смъртност от 3,76 на 100 000 и кумулативен риск от 1,03% до 74-годишна възраст. У нас обаче картината е далеч по-тревожна.
България: На второ място в ЕС по заболяемост и смъртност от рак на маточната шийка
По данни на Европейската ракова информационна система (ECIS) за 2022 г., България е на второ място в ЕС по заболяемост от рак на маточната шийка – 22,7 на 100 000 жени, при средно за ЕС 11,7. Смъртността също е двойно по-висока – 11,1 на 100 000 жени, спрямо 5,3 за ЕС.
Ракът на маточната шийка е втората водеща причина за смърт от рак сред българските жени на възраст между 15 и 45 години. Всяка година в страната около 1 000 жени се разболяват, а близо 500 умират от това напълно предотвратимо заболяване.
HPV – разпространение и икономическа тежест
HPV инфекцията е най-честата полово предавана инфекция в света. В България, до 45-годишна възраст, около 80% от жените и мъжете се заразяват с вируса. Проучвания показват висока честота на най-опасния тип – HPV 16 – при жени с нормални цитонамазки: 13% у нас срещу под 3% в страни като Германия и Франция, където ваксиналното покритие е по-високо.
Между 2018 и 2020 г., разходите за лечение на пациенти с онкологични заболявания, свързани с HPV, надхвърлят 51 милиона евро. От тях над 20 милиона евро са свързани със загубена производителност и индиректни разходи, като близо 7,6 милиона евро са загуби само от рак на маточната шийка.
Каква е превенцията
Срещу човешкия папиломавирус има ваксини. Тяхната цел е да „обучат“ имунната система да произвежда антитела срещу вируса. Целта е когато тялото се срещне с истинския вирус, имунната система да се справи с инфекцията.
В България има програма за безплатна ваксинация. Тя обхваща момичетата на възраст от 10 до 14 години, а от тази година – и момчетата между 10 и 13 години.
Смята се, че тази възраст е най-подходяща, за да изгради човек имунитет преди да има риск да се срещне с вируса, т.е. преди да започне полов живот. По-възрастни пациенти също могат да се ваксинират, но трябва да си платят за ваксината.
Предвижда се възрастта за безплатна ваксинация да се увеличи до 14 години за момчетата и до 21 години за момичетата до 2030 г.
Ваксината, която се прилага в България, предпазва от девет типа HPV, включително двата най-високорискови. Тази ваксина е одобрена за употреба в САЩ от 2014 г., в ЕС от 2015 г., в Австралия, където е се използва в националната ваксинационна кампания, от 2018 г.
Но към 2024 г. – последната, за която има данни, у нас са ваксинирани само 2% от момичетата, които са включени в целевата група. Целта на Световната здравна организация (СЗО) е 90% покритие на ваксината до 2030 г.