Като страна членка на Европейския съюз България има достъп до одобрени на запад ваксини срещу коронавирус и достатъчно дози за населението си. Но заради комбинация от дезинформация, ниско доверие към властите и противоречиви послания под една пета от българите са напълно ваксинирани, пише "Wall Street Journal" в свой материал.

На фона на малкия брой желаещи да се имунизират и наближаването на крайния срок на някои ваксини правителството дари неотдавна 172 500 дози на кралство Бутан, намиращо се на около 6500 км разстояние. Някои ваксини с изтекъл срок на годност се изхвърлят.

България е ваксинирала напълно значително по-малко от населението си от средното равнище в ЕС от 61% и 54% в САЩ, сочат данни на Our World in Data, проект на Оксфордския университет. Страната се проявява като краен пример за предизвикателството скептичните към ваксините хора да бъдат убедени да се имунизират. Тя също така илюстрира рисковете, ако тези усилия се провалят на фона на разпространението на делта варианта. В момента България е страната с най-много починали и настанени в болницата пациенти с коронавирус, съотнесени към общия брой на населението, показват данните на Our World in Data.

"Тук имаме перфектната буря от недоверие, антиваксъри и фалшиви новини", казва математикът проф. Николай Витанов от Българската академия на науките. "Смъртността е много висока, но хората просто не вярват на нищо", допълва той.

В момента България регистрира над 1500 нови случая на вируса дневно и над 50 починали за един ден. Над 20 хил. българи са починали от COVID-19 по време на пандемията, но според експерти броят им е занижен, тъй като не всички смъртни случаи са отчетени.

Въпреки това само 39% от българите смятат, че всички трябва да се имунизират срещу коронавируса, най-ниското ниво в блока, показа допитване на Евробарометър от август.

Стимулите не дават резултат. Голяма верига хипермаркети започна неотдавна на раздава ваучери на стойност 20 лв. на хората, които се ваксинират в имунизационните й центрове. Но в един следобед през последните дни единият от центровете беше празен, като само двойка британски туристи питаха дали чужденци могат да получат ваксина. Те не могат.

Други източноевропейски страни също имат нисък дял на ваксинираните срещу коронавирус, като Румъния е ваксинирала напълно под една трета от населението си. Скептицизмът към ваксините, включително към имунизирането на деца, е висок в исторически план в региона, засилен от активно движение против ваксините, от бедността и недоверието. Половината от анкетираните в източноевропейски страни смятаха ваксините за безопасни в допитване на Gallup през 2018 г. спрямо 59% в Западна Европа и 72% в Северна Америка.

В България дълбоко вкорененото недоверие към властите засилва скептицизма към ваксините, казват наблюдатели. Само 33% от българите имат доверие на държавната администрация спрямо средно 52% в ЕС, показа допитване на Евробарометър.