“Нова лекарствена регулация, която влезе в сила от 1 април у нас, ще забави още повече достъпа на българските пациенти до нови медикаменти”. Това съобщи Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM).
“България е сред най-бавните страни в Европа по включване на иновативни лекарства за реимбурсиране и според досегашната нормативна уредба. С последните промени в нея тя става още по-рестриктивна и се очаква срокът да се удължи от средно около 550 дни на 700-800 дни. За да кандидатства за нов медикамент, компанията производител трябва да представи положителна оценка на здравни технологии от поне една страна между държавите Швеция, Великобритания, Франция и Германия. Ново изискване е лекарството да се заплаща от най-големия публичен здравноосигурителен фонд в 5 от 17 европейски страни. Условието досега беше заплащане с публични средства в 5 от 27 страни. Това означава, че ако медикаментът се плаща от специализиран фонд в някои от тези страни, това няма да важи у нас”, обясни Денев.
Друго ново условие е Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти да е одобрил новото лекарство до 30 септември всяка година. Лекарствата извън този срок остават за следващата година. Тази година одобрение очакват нови лекарства за 7 тежки заболявания, сред които епилепсия. Те обаче ще могат да влязат в Позитивния лекарствен списък на НЗОК, ако бъдат одобрени до края на септември т.г. Иначе ще бъдат отложени с една година и реално ще бъдат заплащани от Касата от 2021 г.
“През 2018 г. фармацевтичните компании са платили около 160 млн. лв. отстъпки на НЗОК, което означава, че всеки 9-и или 10-и пациент се лекува с тези пари. С новата регулация се въвежда още едно плащане за индустрията - компаниите трябва да връщат направените разходи за лекарства над определения бюджет. Очаква се общата сума да е около 50 млн. лв.
Така компаниите получават празен чек и никой не може да планира разходите си. Няма как това да е устойчив бизнес модел и най-вероятно няма да издържи, ще се пропука и предстои да видим къде. Регулация и оценка на ефективността безспорно трябва да има, но лошата, необмислена регулация може да доведе до пълен блокаж на новите лекарства. През 2019 г. производителите трябва да връщат на Здравната каса всички разходи за нови лекарства”, допълни Деян Денев.
България харчи за лекарства толкова, колкото и останалите страни в Източна Европа. Общите публични разходи за здравеопазване са около 5 млрд. лв., от тях около 1,4 млрд. лв. са за лекарства, или 28% от общите.
“Когато сравняваме лекарствени разходи, нека сме коректни - трябва да се взема предвид ДДС, който само у нас, в Германия и Дания е в пълен размер за лекарствата, в останалите страни ставката е по-ниска”, обобщи Денев.