Началникът на отдела по инфекциозни заболявания на Първа болница на Пекинския университет, Ван Гуйцян, уби всякаква надежда на българите да се потопят това лято в морето. Според експерта вероятността с подобряването на времето и настъпването на лятото броят на случаите на коронавируса да започне да намалява, е нищожна.

Песимистичната новина е заявил той днес на пресконференция, правейки аналогия с тежкия остър респираторен синдром (ТОРС), който изчезна през лятото на 2003 г., но който за съжаление е твърде различен от новиня коронавирус.

"Смята се, че коронавирусът е чувствителен към нагряване и температурата на кипене на водата може да го убие, но температурата в естествената околна среда не може да достигне тази стойност. Съдейки по глобалната епидемична ситуация, е малко вероятно вирусът да изчезне през лятото", каза твърде небнадеждаващо Ван.

Нещо повече - и друг специалист - шефът на Института за патогенни микроорганизми към Академията на медицинските науки на Китай - Цин Ци, е категоричен, че е "неправилно да се сравнява атипичната пневмония със заболяването, предизвиквано от новия коронавирус, а също така да се вярва, че коронавирусът ще изчезне със затоплянето на времето".

В същото време главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в България пак днес се произнесе доста по-оптимистично за бленуваното море на българите.

 „На база на моите лични познания и опита, който имаме с други коронавируси, а и всяка година с други респираторни вируси, мисля, че има голям шанс с рязката промяна на времето, със значително по-високите температури и по-сухия въздух да се стигне до съществено самоограничаване и дори изчезване на инфекцията“, каза доц. Кунчев пред bTV. 

Все пак добави: "Никой обаче не може да предвиди категорично дали COVID-19 ще изчезне през лятото. Засега няма и тенденция за рязък спад в случаите".

Кой ще се окаже прав - българският специалист или китайските му колеги... предстои да разберем.