Нерядко се случва пациентът да приема едновременно няколко препарата против високо кръвно, а то да си остава повишено. 

Какво се прави в такава ситуация? 

Както споменава по-горе и доктор Мясников, важно е да се разбере, че препаратите не са водещи при лечението на хипертоничната болест. Наистина, понякога простички и банални промени в начина на живот и хранителното поведение могат да понижат кръвното налягане много по-ефективно, отколкото цяла шепа лекарства. Но да започнем по ред:

1. Неизправен апарат за измерване на кръвното налягане. Трябва да обърнете внимание на този факт, защото не са малко случаите, когато вашият апарат показва например 170/100, а вие не се чувствате чак толкова зле, но от страх викате “Бърза помощ”. Някои пациенти дори си позволяват да обвиняват лекарите, че не могат да измерват кръвното налягане. Особено често такива грешки се допускат с апарати, които измерват кръвното на китката. Запомнете, те по принцип са много чувствителни и много често показват сериозни разминавания и грешки. Затова, ако изведнъж кръвното ви налягане е скочило според вашия апарат, на първо място идете при личния си лекар, за да сверите данните.

2. Прекалената употреба на сол. И това е една от водещите причини за развитие на устойчива артериална хипертензия заради нечувствителност към приема на лекарствени препарати. Вие дори може и да не подозирате откъде попада този компонент в организма ви, затова не яжте пресолена храна. В огромни количества тя се съдържа в колбасите, кренвиршите, пушените месни продукти, определени видове сирена и кашкавали. Дори в хляба и сладкарските изделия сега има повече сол, отколкото е необходимо. И ако приемате онези препарати против кръвно, които са насочени към разширяване на кръвоносните съдове, в случай на повишаване на кръвното налягане заради употребата със сол, те ще бъдат безполезни. Тъй като самата сол води до стесняване пространството на кръвоносните съдове. Изключително важно за хипертониците е да намалят дневната норма сол до 3-5 грама. 

3. Приемът на други лекарства. Може би паралелно с хапчетата за високо кръвно приемате и други препарати, които косвено могат да повишат кръвното налягане. По този начин се заличава ефектът от таблетките против хипертония. Имайте предвид, че дори безобидните противовъзпалителни средства могат да окажат такъв ефект. Към групата на такива лекарства се отнасят и хормоните (стероидните), женските полови хормони (както орални контрацептиви, така и заместителната хормонална терапия). Затова трябва винаги да съобщавате на лекуващия ви лекар какви препарати приемате постоянно за високо кръвно.  

4. Неправилно подбраните лекарства. Има и друг вариант, на който трябва да се обърне внимание: може би приемате неподходящите за вас препарати. Съществуват 6 групи лекарства против високо кръвно налягане, които се различават по своя механизъм на въздействие. Да, те всички са предназначени да помогнат за понижаване на кръвното, но работят по различни пътища. Може би е необходимо да смените таблетките, като за целта се обърнете към специалист и го запознаете подробно с оплакванията си, с усещанията си.