Папа Франциск бе последният досега, духовен водач, заел папския престол — една позиция, която има изключително дълга и значима история, простираща се назад през вековете и включваща над 250 личности, всяка от които е оставила своя отпечатък върху Католическата църква и човешката история.
Сред тези папи можем да открием както дълбоко благочестиви и морално извисени личности, така и такива, които са използвали тази свещена длъжност за лична изгода, проява на власт и дори политически манипулации.
Докато някои от тях са се стремили към духовно просветление, вътрешна реформа и служене на обществото с пример за смирение и добродетел, други са злоупотребявали с влиянието и авторитета, който им е давала позицията на върховен понтифик в християнския свят.
Именно поради подобна злоупотреба с власт и морално разложение, един от тези папи става обект на критика в безсмъртната творба на Данте Алигиери — „Божествена комедия“. В първата част, озаглавена „Ад“, Данте помества образа на корумпиран папа сред грешниците, наказани за своите земни прегрешения.
Освен това, прекалено разточителният и разгулен начин на живот на друг папа се превръща в една от искрите, които запалват огъня на протестантската реформация — едно от най-съществените движения в историята на християнството, което преобръща религиозната карта на Европа и води до създаването на множество нови деноминации, отделили се от Римокатолическата църква.
Така, през вековете, папският престол е бил не просто религиозна институция, а арена, на която се преплитат светостта и човешките слабости, духовното вдъхновение и политическите борби, вярата и съмнението.
Ето седемте от най-скандалните папи в историята.
1. Стефан VI
Папа Стефан VI започва управлението си на 22 май 896 г. и заема папството само една година. По време на краткото си управление той проведе един от най-странните съдебни процеси в историята: трупния синод.
През януари 897 г. Стефан ексхумира и изправя на съд трупа на своя предшественик, папа Формозус. Той подпрял тялото на трон и отправил обвинения към трупа, като дори назначил дякон да говори от името на Формозус.
Стефан бил мотивиран от желанието да угоди на бившите врагове на Формозус. Не е изненадващо, че гниещият труп бил признат за виновен както в копнеж за папството, така и в нарушаване на църковните канони.
Той заповядал три пръста на разлагащата се ръка на Формозус (неговите благославящи пръсти) да бъдат отсечени като наказание и наредил да съблече папските му одежди, анулирал действията му като папа и след това хвърлил тялото му в река Тибър.
Това предизвикало обществен отзвук; Стефан бил затворен и по-късно удушен за организирането на процеса.
2. Сергий III
Сергий III е папа от 904 до 911 г. и е голям почитател на Стефан VI. Той участвал в Синода на трупа и бил написал епитафия върху надгробната плоча на Стефан в чест на процеса.
Сергий не се задоволявал само с убийството на предишния титуляр, антипапа Христофор (антипапа е фалшив претендент за папството), но също така и на предшественика на Христофор, Лъв V.
Сергий също имал дълга връзка с 15-годишната си любовница, римско момиче на име Марозия, и романсъм им довел до незаконен син. По-късно момчето става папа Йоан XI, въпреки тогавашното пренебрежение към децата, родени извън брака.
Така Сергий е единственият папа, чието незаконно дете го последва до катедрата на Свети Петър. Управлението на Сергий III е част от период, известен на историците като „Правителството на блудниците“ или „Порнокрацията“.
3. Йоан XII
Бащата на Йоан XII е Алберих II от Сполето. Произходът му по майчина линия е по-малко сигурен: той е или дете на доведената сестра на Алберик, или негова наложница. Йоан е папа от 955 до 964 г. и по време на скандалното си управление управлявал катастрофално своите политически и лични дела.
В началото на мандата си Джон е принуден да назначи германския крал Ото I за император на Свещената Римска империя, за да защити трона си срещу италианското благородство. Ото защитил Джон, но го предупреди да се откаже от своята „суета и прелюбодеяние“.
Йоан бързо започнал да се страхува от властта на Ото, затова заговорничил с бившите си врагове, италианците и византийците, да го свалят. Това предизвикало обаче война между Ото, император на Свещената Римска империя, и папата.
Когато армията на Ото обсажда Рим, Йоан напуска града с папската хазна и отива на лов в Кампания. Джон умира скоро след това, убит от съпруга на една от многото си любовници.
Недостойният характер на Йоан е легендарен сред неговите съвременници. По време на неговото управление Латеранският дворец, папската резиденция, е описан като „бордей“. Джон дори е обвинен в любовна връзка със собствената си племенница. Поведението му в църковните дела не било по-добро: той приемал подкупи в замяна на епископски сан и дори кастрирал иподякон, който не харесвал.
Един критик обобщава Йоан XII, като казва: „Не може да има съмнение, че Йоан XII е бил всичко друго, но не и това, което е трябвало да бъде един папа, главният пастор на християнския свят“.
4. Бенедикт IX
Бенедикт IX притежава съмнителната чест да бъде единственият човек, който някога е продал папството. Той също така запазва титлата за най-много папски назначения, ставайки папа в три различни случая през периода между 1032 и 1045 г.
Папа Виктор III, живял само няколко десетилетия по-късно, пише за „изнасилванията, убийствата и други неописуеми актове на насилие и содомия“ на Бенедикт. Смята се, че той е първият папа хомосексуалист, въпреки че за кратко абдикира от папството, за да се ожени за своя братовчедка.
Прелюбодейната репутация на Бенедикт първо го накарала да бъде свален и изгонен от Рим.
Бенедикт скоро се върнал на власт само за да продаде на търг папството си на Григорий VI. Още веднъж Бенедикт съжалявал за решението си и отново завзел папската служба. В крайна сметка германският крал Хенри бил извикан в Италия, за да го изгони.
5. Бонифаций VIII
По време на папството си от 1294 до 1303 г. Бонифаций VIII влиза в конфликт с краля на Германия, краля на Франция и дори с известния италиански поет Данте Алигиери. Говори се, че е содомит. Бонифаций претендирал за папското върховенство във всички земни въпроси. Той се намесва във войни в цяла Европа, от Сицилия до Шотландия.
По време на една от многобройните си дипломатически кавги Бонифаций получава съпротива от италианския град Палестрина. Той обещал на жителите на града милост, ако се предадат - те повярвали на святата дума на папата и го направили. След като портите били отворени, Бонифаций наредил Палестрина да бъде унищожена.
Случилото се в Бонифаций в крайна сметка накарали Данте да бъде изгонен от Флоренция. Следователно поетът запазва място за Бонифаций в осмия кръг на ада в епичната си творба „Божествена комедия“.
Бонифаций бил съден посмъртно за престъпленията си и бил оправдан едва когато двама рицари предложили да защитят невинността му чрез изпитание с битка.
6. Александър VI
Александър VI бил амбициозен и безмилостен политик и обикновено се смята за един от най-противоречивите папи в историята.
Когато дошъл на власт, неговият съвременник Джовани ди Лоренцо де Медичи заяви: „Сега сме във властта на вълк, може би най-хищният, който този свят някога е виждал“.
Непотизмът на Александър бил толкова известен, че фамилията му Борджия се превърнала в нарицателно за корупция. Той направил сина си Чезаре Борджия архиепископ на Валенсия, когато е само на 17 години.
Александър имал много любовници и поддържал дълга извънбрачна връзка с богата италианка на име Ваноза дей Катаней. Тя му родила четири деца, всички от които Александър, използвайки папската си власт, за да легитимира. Той дори дал на Ваноца кардиналски дворец, който да използва като свой дом.
Александър имал най-малко пет други извънбрачни деца и сексуалното му разпътство го направило роднина на много от кралските домове в Европа!
7. Папа Лъв X
Управлението на Лъв X продължава от 1513 до 1521 г. и докато е папа, той си изгражда ужасна репутация за предоставяне на индулгенции в замяна на финансови дарения.
Католическата църква обеща, че закупуването на индулгенция ще намали времето на човек в чистилището. Те твърдели, че подпомагането на църквата финансово може да ускори пътуванията на хората към отвъдното.
Индулгенцията не можела да помогне, ако сте извършили „смъртен грях“ като убийство, но за по-леки престъпления те били рекламирани като пряк път към спасението.
За да събере пари за реконструкцията на базиликата Свети Петър и други артистични начинания, Лъв предоставил безброй индулгенции.
През 1517 г. тази практика е разкрита и поставена под въпрос от Мартин Лутер в неговите 95 тезиса. Решението на Лъв да пренебрегне исканията на Лутер помогнало да се стигне до протестантската реформация.
Лъв също обичал лова и дори притежавал домашен любимец слон на име Хано. Когато разточителните му разходи докарали папството в сериозни дългове, той просто се пошегувал с думите "Тъй като Бог ни е дал папството, нека му се насладим."
След кончината на папа Франциск, предстои да се вземе избора неговия наследник. Той ще бъде 267-ият папа.