Европейският съюз се готви да отхвърли искането на Турция за предоставяне на защитен статут на дюнер кебапа – ход, който щеше да наложи строги правила за приготвянето на една от най-популярните улични храни.
Турската асоциация на производителите на дюнер (UDOFED) настояваше ястието да получи статут на „защитен традиционен специалитет“, което би задължило производителите в Европа или да следват оригиналната турска рецепта, или да преименуват продукта си.
Искането срещна съпротива най-вече от Германия и Австрия. Според източници от Европейската комисия, цитирани от германския вестник Билд, шансовете Турция да успее са „близки до нула“.
Анкара настояваше в оригиналния „дюнер кебап“ да се използва само телешко месо от животни над 16 месеца, да се спазват специални изисквания за мариноване и солта, както и месото да се реже с ножове с дължина 55 см, вместо с електрически уреди.
„Ако това бъде прието, 95% от дюнерите в Германия ще изчезнат“, предупреди говорител на германската асоциация на производителите на дюнери.
Класическата турска рецепта включва месо, ориз, домати и люти чушки в пита, докато в Европа дюнерът често се предлага с маруля, зеле и богато количество сосове.