Редовното спестяване на пари може да помогне за подобряване на съня, сочи нов доклад.

Заделянето на месечна сума, колкото и малка да е тя, също помага на хората да се отпуснат и да бъдат по-оптимистично настроени за бъдещето, установи проучването на учени от Бристолския университет.

Редовно спестяващите с ниски доходи имат подобни нива на удовлетвореност от живота като по-богатите хора, които не спестяват, казаха те.

Една четвърт от възрастните във Великобритания имат спестявания под £100, сочат проучвания.

Спестяването на пари беше трудно през последните години, поради рязко покачващите се сметки и цените на храните - въпреки че лихвите, плащани от банките и строителните дружества, се подобриха.

Приблизително шест от 10 души имат навика да спестяват, а благотворителните организации твърдят, че заделянето на пари – дори когато доходите са ниски – подобрява финансовата устойчивост, пише BBC.

Сега докладът на Центъра за изследване на личните финанси на Бристолския университет предполага, че редовното спестяване води до подобрено удовлетворение от живота, дори ако се заделя само малка сума.

Докладът предполага, че това е резултат от по-малко безпокойство за пари, по-малка вероятност да изпитате проблемни дългове или по-добра способност да се справяте с неочаквани събития.

Картината е сравнително сложна, с други фактори, включително дали вече са натрупани спестявания и променящите се обстоятелства за различните възрастови групи.

Изследователите са разгледали различни проучвания, включително едно, проследяващо спестяванията на хиляди хора за период от 10 години.

Те предложиха подобряване на удовлетворението от живота от спестяване, но също и вреда, когато не се спестява.

Други житейски събития обаче имаха по-голямо влияние. Например преместването вкъщи или сключването на брак подобрява психическото състояние в по-голяма степен. Загубата на работа или раждането на деца създава относително по-голям дефицит на психично благополучие.

Превод: GlasNews.bg