Археолози, изследващи древната мащабна пещера, известна като „Кървавата пещера“ на маите, са направили зловещо откритие, свързано с ритуалите, които вероятно са се извършвали там.
Разположена под археологическия обект Дос Пилас в Петен, Гватемала, пещерата — известна още като Cueva de Sangre — е една от многото в региона, които разкриват нови подробности за културите на древна Мезоамерика.
Пещерите са открити още през 90-те години, като проучванията в района разкриват голямо количество човешки кости. Състоянието на останките дава ценна информация за практиките на древните народи.
Датирани между 400 г. пр.н.е. и 250 г. сл.н.е., пещерите са свързани с цивилизацията на маите — коренно население на днешните територии на Мексико, Гватемала, Белиз, Хондурас и Ел Салвадор.
Най-зловещото откритие са именно костите, които показват следи от травматични наранявания, предполагащи, че пещерата е била използвана за ритуални убийства преди около 2000 години. Намерените фрагменти включват човешки черепи, подредени на купчини, както и тазови кости, разположени по специфичен начин.
По някои от костите има следи, които сочат, че върху тях е използван инструмент, подобен на сатър, по време на смъртта.
В пещерата са открити и оръжия от обсидиан, както и червена охра – допълнително доказателство, че на това място са се извършвали ритуални жертвоприношения.
„Моделът, който се очертава, е, че намираме части от тела, а не цели тела“, обяснява Мишел Бльоз, биоархеолог от Калифорнийския държавен университет в Лос Анджелис, пред Live Science.
„В ритуалите на маите отделните части на тялото са също толкова ценни, колкото и цялото тяло.“
А с прозвище като „Кървавата пещера“ едва ли някой се е съмнявал, че мястото има мрачна история. Тази теза се подкрепя и от Елън Фрикано, съдебен антрополог от Western University of Health, която също е изследвала костите.
Тя обяснява, че разположението и подредбата на фрагментите насочват към ритуално разчленяване.
Но как точно са загинали тези древни хора — и защо телата им, или части от тях, са били жертвани?
Според публикацията, най-вероятният сценарий е, че отделните части от телата са били принасяни в жертва на боговете – вероятно на бога на дъжда по време на суша.
Тази хипотеза се подкрепя и от разположението на пещерата. Учените отбелязват, че Cueva de Sangre е достъпна само по време на сухия сезон – между март и май. Същото е било и по времето на маите, което води до извода, че жертвоприношенията са били извършвани в чест на Chaac – бога на дъжда в митологията на маите.
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 11:04 Диана Русинова прие предложението на регионалния министър да оглави АПИ ВИДЕО
- 15:00 Пазете си главите! Агресивни гарвани нападат хора и домашни любимци
- 13:00 Астролог обеща фантастични промени за четири зодии през юни
- 12:00 Ужас в столицата: автобус премина на червено и помете лек автомобил ВИДЕО