Програмата Artemis на НАСА има за цел да установи дългосрочно човешко присъствие на Луната. Първото кацане на човек на Луната от 1972 г. насам е планирано за 2027 г., а мястото за кацане не е избрано случайно. Южният полюс на Луната се вижда ясно от Земята, постоянно е осветен от светлината на Слънцето и има много воден лед. И в същото време там има екстремна осветена среда, която може да застраши безопасността на астронавтите и да намали ефективността на тяхната работа, пише Earth.
На южния полюс на Луната Слънцето никога не се издига на повече от няколко градуса над хоризонта. Тази геометрия създава дълбоки контрасти между ярка светлина и дълбока сянка. В миналото астронавтите не са се сблъсквали с подобен проблем, но сега той трябва да бъде решен, за да се осигури дългосрочен престой на човека на Луната.
Проблемът е, че човешките очи, макар и добре адаптирани към осветената среда, не виждат добре при ярка светлина и не могат бързо да се адаптират към честите преходи от ярка към тъмна светлина и обратно.
Астронавтите на Луната трябва да издържат на по-дълго излагане на слънчева светлина и също така ще разчитат на изкуствено осветление на места, където слънчевата светлина никога не достига. Тези условия изискват по-цялостен подход за осигуряване на ефективно зрение, вместо да се разчита единствено на шлема на скафандъра. Необходима е по-ефективна визия за редица задачи, включително навигация на повърхността, събиране на проби и управление на лунни ровери.
Неотдавнашно проучване на съществуващите технологии от учени от НАСА установи, че подобряването на зрението на астронавтите при ярки или тъмни условия на Луната изисква нови технологии.
Дизайнът на шлемовете на скафандъра и осветителните системи трябва да бъдат координирани по такъв начин, че да помогнат на астронавтите да се адаптират между тъмна и ярка осветена среда, като същевременно избягват увреждане на очите.
Това трябва да позволи на астронавтите да виждат ясно заобикалящата ги среда, когато работят на ярка слънчева светлина, на сянка или когато преминават между много ярка светлина и тъмнина. Това ще помогне за избягване на опасностите и ще направи работата на астронавтите по-ефективна.
Учени от НАСА са стигнали до извода, че е необходимо да се разработят нови функционални системи за поддържане на зрението на астронавтите. Това ще изисква дизайн на каска, както и настройки на осветлението, за да работят заедно като една цялостна система.
Превод: GlasNews.bg / Снимка: NASA