Коледа е била незаконна в Англия през 1600 г. - със забранени украси, партита и празници. Други страни я последваха, а в някои части на света празниците все още са забранени.
Историята на един от най-популярните празници припомня британският таблоид The Mirror. Обединеното кралство стана една от първите страни, които направиха Коледа незаконна, забранявайки празнуването й в продължение на 13 години. Въпреки че много хора следват едни и същи коледни традиции от години, празничният сезон претърпя значителни промени през годините. Първоначално Дядо Коледа беше известен с това, че носеше зелено облекло, а песента "12 Days of Christmas" имаше различен текст.
Изданието отбелязва, че Коледа съществува от 25 декември 336 г. сл. н. е., но е била забранена в много страни през 1600 г. Често се говори, че американският щат Масачузетс първи е забранил зимния празник, но всъщност Коледата е забранена в Англия, Шотландия и Ирландия.
По време на управлението на Оливър Кромуел като лорд протектор на Британската общност през 1647 г. Коледа е премахната като празник. Тъй като Кромуел бил пуритан, той смятал Коледа за разточителен празник, който застрашава християнските вярвания и насърчава "ненормални" дейности.
Украсите, събиранията и много други неща били забранени, което дори предизвикало безредици. По това време на войниците било наредено да патрулират по улиците на Лондон, като изземват всяка храна, която смятат за подходяща за коледните празненства. Пуританската общност нарекла коледния празник „голямо безчестие за Бог“. Забраната обаче е неуспешна и през 1660 г. е отменена от монарха Чарлз II. Оттогава хората празнуват Коледа във Великобритания.
Саудитска Арабия забранява "видимите знаци" на коледните тържества. Северна Корея е едно от най-враждебните места в света за празнуване на Коледа; всеки, хванат да празнува, може да бъде изпратен в затвора или подложен на строго наказание. Гражданите на Албания не можеха да празнуват Коледа до 1990 г. - преди това страната беше атеистична държава. Коледа е забранена и в Масачузетс, САЩ, от 1659 до 1681 г.