Жител на столичния квартал „Драгалевци“ се натъкна на неочакван гост по време на вечерна разходка. На плочките пред дома му спокойно се разхождал черен „гущер“ с ярки жълти петна – дъждовник. Мъжът сподели снимки от срещата във Facebook, а публикацията му предизвика вълна от реакции – стотици харесвания и коментари, много от които изразяваха изненада от появата на подобно влечуго из оживеното софийско плато.
"Тръгна да влиза с мен във вкъщи, но взех една кърпа и го оставих на тревата", разказва Владислав Василев.
Снимките, които софиянецът е споделил, породиха вълна от коментари. "Миналата есен видях един в Княжевската гора по пътя към Владая. Наистина е много красив на живо – веднага се забелязва сред листата", пише дама. "В Южния парк още има дъждовници, но са с повече жълти петна", отбелязва Бонка Б.
Въпреки че често бива объркван с гущер, дъждовникът (по-точно петнист дъждовник, Salamandra salamandra) е земноводно – близък родственик на жабите и тритоните. Разпознава се лесно по лъскавата си черна кожа и ярко жълтите петна, които служат като предупреждение: той може да отделя слабо токсична слуз, която да отблъсне хищници. Тя не е опасна за хора, но може да раздразни кожата, особено ако след това докоснеш очите, устата или носа си.
Кога се появяват?
Дъждовниците са нощни и влаголюбиви създания, които напускат укритията си най-често след дъжд – особено през пролетта и есента. В такива моменти те могат да бъдат забелязани дори в по-градски райони, особено ако наблизо има паркове, градини или склонове с растителност – каквито не липсват в квартали като „Драгалевци“, разположен в полите на Витоша.
Полезен и защитен вид
Петнистият дъждовник е защитен вид в България. Храни се предимно с насекоми, охлюви и други дребни безгръбначни, което го прави полезен за екосистемата. Въпреки страховитата си визия и отбранителните си механизми, той не е опасен за хората, но не бива да бъде пипан с голи ръце.
Снимки: Владислав Василев
Мм 22:54, 03.04.2025
Неведнъж съм срещала в Драгалевци и на Витоша.