В поредицата ни за имената на улици и личностите зад тях днес ще се спрем на Николай Коперник – човекът, чието име носят множество улици, училища и обсерватории по света. Кой е той и защо е толкова значим?
Николай Коперник е роден на 19 февруари 1473 г. в град Торун, Кралска Прусия (днес в Полша). Произхожда от заможно семейство – баща му е търговец на мед, а майка му – от влиятелна фамилия. След смъртта на родителите му, грижата за него поема чичо му, Лука Ватценроде, който става епископ и насърчава образованието на племенника си.
Коперник учи в Ягелонския университет в Краков, а по-късно продължава обучението си в Болоня, Падуа и Ферара, където изучава астрономия, математика, медицина и канонично право. Въпреки че заема пост на каноник в катедралата на Фромборк, той никога не е ръкоположен за свещеник.
По времето на Коперник господстващата теория за строежа на Вселената е геоцентричната система на Птолемей, според която Земята е в центъра, а всички небесни тела се въртят около нея.
Коперник предлага хелиоцентричен модел, в който Слънцето е в центъра, а Земята и другите планети обикалят около него. Той обяснява явления като ретроградното движение на планетите и сезоните чрез движението на Земята.
През 1514 г. разпространява ръкопис с основните си идеи сред близки учени, а през 1543 г., малко преди смъртта си, публикува основния си труд – „За въртенето на небесните сфери“ (De revolutionibus orbium coelestium).
Макар трудът му да предизвиква спорове и да е включен в списъка на забранените книги от Католическата църква, идеите на Коперник полагат основите на Научната революция. Учени като Галилео Галилей, Йоханес Кеплер и Исак Нютон развиват и потвърждават неговите теории.
Коперник умира на 24 май 1543 г. във Фромборк, Полша.
Именуването на улици на Коперник е признание за неговия принос към науката и човешкото познание. Той символизира стремежа към истина и смелостта да се поставят под въпрос утвърдени догми.
Следващият път, когато преминавате по улица „Николай Коперник“, си спомнете за човека, който „спря Слънцето и задвижи Земята“.