Известният американски психолог и специалист в областта на клиничната психология Хауърд Гарднър (автор на концепцията за "множествена интелигентност") стигна до извода, че човешкият интелект може да бъде разделен на 8 вида.
Много е важно да се определи навреме кой от тях доминира над детето. За съжаление училищната система е фокусирана върху напълно различни цели. Освен това училището се фокусира само върху два типа интелигентност: способностите на децата условно се делят на „технически“ и „хуманитарни“.
А ако интелигентността на детето не принадлежи към нито един от тези видове? Става ясно защо много ученици не са толкова успешни в обучението и мразят училището.
Ето интелектите и как да ги разпознаете във вашето дете:
1. Езиков интелект. Децата обичат да слушат приказки, различни истории. В юношеска възраст те обичат да четат и пишат, правят стен вестници, интервюират и пишат за училищния вестник, решават загадки с думи и разказват интересни истории. Най-добрата форма на обучение: четене, комуникация, дискусия, анализ на различни гледни точки и изводи, аргументи по дадена тема.
Идеални професии: писател, сценарист, драматург, журналист, политик, коректор, преводач.
2. Логически и математически интелект. Тези деца обичат да броят и го правят бързо. Те добре помнят дати, телефонни номера, обичат да решават математически задачи, да броят. Показват способността да анализират и синтезират, лесно установяват причинно-следствените връзки, стремят се към систематизация и ред и лесно оперират с абстракции. Най-добрата форма на обучение: задачи по логика, броене, използване на изчисления за практическа цел.
Идеални професии: математик, счетоводител, програмист, анализатор, учен, следовател, лекар.
3. Визуално-пространствен. Такива деца имат добре развито въображение, могат спокойно да играят дълго време сами. Те често мечтаят, обичат да рисуват и да сглобяват пъзели. Те са развили пространственото мислене: добре помнят местата и детайлите на околната среда. Най-добрата форма на обучение: рисуване на нови предмети, фантастични герои, предлагане на няколко решения за една задача.
Идеални професии: дизайнер, архитект, художник, аниматор, инженер, изобретател, скулптор.
4. Междуличностен интелект. Това са детски комуникатори: те бързо установяват контакт с другите, знаят как да се харесват и умело използват своето влияние. В юношеска възраст обединяват хората около себе си, стават душата на компанията и са лидери; умни, общителни, имат чувство за хумор и харизма. Най-добрата форма на обучение: четене, участие в дискусии, писане на есета, участие в училищното самоуправление, организиране и участие в училищни концерти.
Идеални професии: политик, учител, преговарящ, дипломат, мениджър, директор, бизнес обучител.
5. Музикален интелект. Такива деца усещат ритъма, имат добър слух, привличат се от музикални инструменти. Като тийнейджъри те слушат музика силно, интересуват се от работата на музикантите и се радват да ходят на хор или в музикално училище. Те са в състояние да оценят музиката, бързо запомнят мелодиите и ги свирят, пеят на глас. Най-добрата форма на обучение: музикално училище заедно с редовното или домашно обучение. В училище могат да провеждат концерти, да изпълняват свои солови номера, да създават своя собствена музикална група.
Идеални професии: музикант, композитор, диригент, DJ, звуков инженер, музикален критик, радио водещ, музикален редактор.
6. Натуралистичен интелект. Тези деца са привлечени към всичко живо, природата и животните са тяхната стихия. Те обичат да експериментират с покълнали зърна. Обичат да разглеждат насекоми, мравуняци, билки и цветя дълго време, обичат да се занимават с животни и да наблюдават природни явления. Най-добрата форма на обучение: да им поверите грижите за домашни любимци, да четат списания за природата, да създадете библиотека с природонаучна литература, да осигурите домашен микроскоп и телескоп, да ходите на къмпинг, да организирате малка градина, в която детето да може само да отглежда растения.
Идеални професии: еколог, ветеринарен лекар, геолог, сеизмолог, генетик, лесовъд, земеделски производител.
7. Спортно-кинетичен. Децата от този тип гравитират към спорт, физическа активност, здрави са, силни, хранят се добре. Те са развили фини двигателни умения, така че обичат да се занимават и да намират употреба за ръцете си. Обичат да се представят на сцена. Една от основните фигури, заобиколена от такъв тийнейджър, ще бъде треньор-наставник, който ще помогне за постигане на успех. Най-добрата форма на обучение: часовете в спортната секция (лека атлетика, танци) в училищна възраст, добри резултати се дават чрез учене в музикално училище, в хореографски клуб, в театрално студио.
Идеални професии: актьор, танцьор, спортист, механик, скулптор, модел, организатор на празници.
8. Екзистенциален интелект. Такива деца от детството имат висока степен на осъзнатост, разбират чувствата си и могат да ги контролират. Те разсъждават разумно, правят сериозни изводи. Като правило са емоционално сдържани, срамежливи. Най-добрата форма на обучение: да се даде възможност на децата да изразяват мислите си и не забравяйте да ги изслушате, да дадете възможност да говорят за своите теории, да прогнозират и планират задачите си, да покажат различни емоции.
Идеални професии: психолог, психиатър, учител, философ, свещеник, политик.
Източник: e-zdravey