На 11 и 12 август тази година в небето ще можем да наблюдаваме между 50 и 100 ярки падащи звезди на час по време на пика на метеорния поток Персеиди. Тези метеори са малки небесни частици, които изгарят, навлизайки в земната атмосфера. Персеидите се образуват от поток от космически прах и лед, оставен от кометата Суифт-Тътъл.

Всяка година Земята преминава през този космически облак, като звездопадът се наблюдава между 17 юли и 24 август. Тази година пикът на явлението е през нощта на 12 август. Космическите частици с размери на песъчинки навлизат в атмосферата със скорост между 11 и 72 километра в секунда. При навлизането си, енергията им се преобразува в топлина, светлина и йонизация, което предизвиква появата на краткотрайни светлинни ивици, известни като „падащи звезди“.

На нощното небе по време на максимума на потока може да се видят 1-2 метеора всяка минута. Най-добро време за наблюдение ще бъде през втората половина на нощта и сутринта, когато ще са видими в източна посока и високо над хоризонта.

Най-активната фаза на Персеидите ще започне тази вечер, 10 август, и ще завърши ден след нощта на максимума, на 12 август, съобщава БТА. Метеорите изглеждат сякаш излитат от района на съзвездието Персей, което дава и името на този метеорен поток.

Астрономите очакват условията за наблюдение на Персеидите през 2024 г. да са отлични. Освен падащите звезди, на нощното небе ще се види и ярък астрономически феномен – близостта на планетите Марс и Юпитер, които ще създадат красив астрономически спектакъл, преминавайки близо една до друга.