Аз съм нервен с живо въображение — не е идеална комбинация за летене със самолет. Претъпкано пространство с часове може да ме накара да се тревожа за всякакви неща. Случайна болка в стомаха може да ме изпрати в паника: Ами ако се разболея тук горе? Най-вероятно това си мислят много хора, които им предстои да летят със самолет.
Оказва се, че има цяла дисциплина на превантивното здравеопазване – „аерокосмическа медицина“ – която се фокусира върху лечението на пилоти, екипажи и астронавти.
„Опитваме се да поддържаме хората здрави в нездравословна среда“, каза д-р Лий Спейчър - специалист по аерокосмическа медицина в Джаксънвил, Флорида, и президент на Медицинската асоциация на гражданската авиация.
Ето за какво съветва тя и други експерти в областта.
Докато поръчвате билета...
Можете да започнете да мислите за здравето си, докато търсите полети, каза д-р Пауло Алвес, глобален медицински директор на авиационното здравеопазване в MedAire, който предоставя дистанционни медицински асистенти на авиокомпаниите, и сътрудник на Аерокосмическата медицинска асоциация. Ако например често ви прилошава, резервирайте място над крилото, което е по-стабилно, каза той.
И преразгледайте пътуването си, ако имате инфекция на ухото или синусите, каза д-р Алвес. Когато сте в полет, каза той, задръстванията могат да затруднят приспособяването към променящото се въздушно налягане, което може да доведе до болка, кървене и дори спукано тъпанче.
Нелекуваният зъбобол и отложените коренови канали могат да бъдат по подобен начин болезнени по време на полети, каза д-р Меган Хатфийлд, ендодонт в Съмит, Ню Джърси. Ако забележите някаква болка или подуване, тя каза да го прегледайте преди да летите.
Д-р Алвес добави своя съвет №1: Ако не се чувствате добре като цяло, избягвайте да летите със самолет или първо се консултирайте с Вашия лекар. „Много от инфарктите, които виждаме да се случват по време на полет, например“, каза д-р Алвес, „ретроспективно, човекът ще каже: „Знаете ли какво? Не се чувствах добре преди да се кача.“
Когато опаковате багажа…
Носете всичките си лекарства в ръчния си багаж, а не в регистрирания си багаж, каза д-р Алвес.
Хората редовно забравят да го направят, каза той. „И тогава те имат проблем като, да речем, припадък или алергична реакция“, каза той. „И познайте какво? Техните лекарства са заключени в трюма долу.“
Д-р Спейхер носи собствена вода на борда и не само защото е важно да останете хидратирани. Но ако има турбуленция в полета, стюардесите трябва да останат седнали и да не могат да раздадат вода.
Можете също така да носите пакетчета чай от мента или джинджифил, които могат да успокоят стомаха ви, каза д-р Спейхер. Ако имате стомашни проблеми, помолете стюардеса за топла вода.
На летището…
Избягвайте газирани напитки по време на хранене поне един час преди качване, каза д-р Алвес.
Яденето на голямо количество храна увеличава шанса за поглъщане на въздух, добави той, и целият този газ ще се разшири на голяма надморска височина. Това може да боли - понякога толкова зле, каза той, че хората си мислят, че имат апендицит.
Преди да се качите на борда, отделете секунда, за да прегледате контролния списък с всичко необходимо за полета, включително закуски и лекарства без рецепта, каза д-р Спейхер.
Докато сте във въздуха...
Д-р Спейхер се опитва да се движи колкото може повече по време на полети, за да предотврати дълбока венозна тромбоза, която възниква, когато се образува кръвен съсирек в големите дълбоки вени на тялото, обикновено в крака. Съсиреците са по-вероятни, когато седите за дълги периоди от време, така че ставането поне на всеки два часа е добра идея, според Центровете за контрол и превенция на заболяванията.
Трябва също така да разтягате и упражнявате краката и глезените си, докато сте седнали, каза д-р Спейхер. „Опитвам се да правя това между телевизионни предавания, филми или глави в книги“, обясни тя.
И ако искате да си измиете зъбите в тоалетната на самолета, използвайте бутилирана вода, а не вода от чешмата, която не е годна за пиене, каза д-р Спейхер.